KREDYTY, POŻYCZKI

JAK SFINANSOWAĆ ŚWIĘTA WIELKANOCNE?

6 KWIETNIA 2017

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo zasiądziemy przy świątecznym stole, racząc się w rodzinnym gronie pisankami i mazurkiem. Wcześniej jednak musimy święta zorganizować. Wielkanoc z pewnością będzie nas kosztować mniej, niż Boże Narodzenie. Skąd jednak wziąć pieniądze na organizację świąt?

wielkanoc - jak sfinansować święta?

Planowanie świątecznego budżetu

Do świątecznych wydatków najlepiej przygotować się z wyprzedzeniem. Jeśli odłożyliśmy pewną kwotę jeszcze w marcu lub zakupiliśmy z marcowej pensji pierwsze świąteczne prezenty, była to bardzo dobra decyzja – dzięki temu nie obciążymy nadmiernie kwietniowego budżetu.

Jeśli jednak nie udało nam się odłożyć żadnej kwoty w marcu – nic straconego. Wciąż możemy zorganizować doskonałe święta.

Podstawą zapanowania nad świątecznymi wydatkami jest zaplanowanie budżetu.

Jak najlepiej to zrobić?

Krok 1: Podsumuj wszystkie swoje kwietniowe wpływy.

Krok 2: Spisz wszystkie stałe wydatki, takie jak czynsz za mieszkanie, opłata za prąd, rata kredytu, opłata za benzynę. Te wydatki mają pierwszeństwo.

Krok 3: Przeanalizuj zmienne wydatki. Oszacuj ile pieniędzy potrzebujesz w danym miesiącu na jedzenie. Zastanów się, czy szykuje się jakiś niezbędny zakup, np. wiosennej kurtki czy butów. Jeśli jesteś w trudniejszej sytuacji finansowej, postaraj się w tym miesiącu ograniczyć tego typu wydatki do minimum.

Krok 4: Podlicz, ile zostało Ci pieniędzy. To Twój świąteczny budżet.

Krok 5: Podziel wydatki ze świątecznego budżetu na 3 kategorie: jedzenie, prezenty, sprzątanie. Jeśli Twój budżet jest niewielki, podejdź do tego podziału jak najbardziej praktycznie. Nie planuj drogich prezentów, jeśli Cię na nie nie stać. Możesz również poprosić bliskich o przeprowadzenie „losowania”, aby każda osoba kupiła prezent tylko jednemu członkowi rodziny, zamiast wszystkim. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również ustalenie, że obdarowujecie tylko dzieci. W przypadku, gdy wydatki na jedzenie przekraczają Twoje możliwości finansowe, a spodziewasz się gości, możesz poprosić ich o przyniesienie swoich potraw. Jeżeli z kolei została Ci jakaś kwota, możesz ją przeznaczyć np. na ozdoby.

Krok 6: Bezwzględnie przestrzegaj zaplanowanego budżetu. Na zakupy chodź z listą.

Jeśli w ten sposób zaplanujesz swoje świąteczne wydatki, nic nie powinno Cię zaskoczyć.

Co jednak zrobić, gdy widzimy, że choćbyśmy bardzo się starali, nie damy rady sfinansować świąt z bieżącej pensji? Gdzie znaleźć wyjście z sytuacji, jeśli pragniemy podarować rodzinie wymarzony, droższy prezent, np. nowy telewizor?

Istnieje kilka rozwiązań:

Karta kredytowa

Karta kredytowa to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie zgromadziły świątecznych oszczędności. To, jak dużo pieniędzy można w ten sposób pożyczyć zależy od banku oraz rodzaju karty.

Karty kredytowe są zazwyczaj wysoko oprocentowane, jednak na każdej z nich dostępny jest tzw. okres bezodsetkowy. Trwa on zazwyczaj około miesiąca lub dwóch. Jeśli w tym czasie spłacimy zaciągnięte zobowiązanie, nie poniesiemy w związku z nim żadnych kosztów.

Warto zorientować się, jakie warunki w kwestii posiadania karty kredytowej oferuje nam nasz bank.

Limit w koncie

Z limitu w koncie, który szerzej znany jest po prostu jako debet, może skorzystać większość posiadaczy kont osobistych. Jest to najwygodniejsza forma finansowania ponadprogramowych wydatków. W razie potrzeby możemy przekroczyć dostępne środki do wysokości ustalonego przez bank limitu. Kiedy na konto wpłynie nasza pensja, w pierwszej kolejności pokryje debet.

Limit w koncie często bywa wysoko oprocentowany, czasami jednak banki oferują nam korzystne promocje. Warto więc zorientować się, jakie możliwości daje nam nasze konto osobiste.

Pożyczka w banku

Pożyczka bankowa to pokaźny zastrzyk przedświątecznej gotówki. Wiele banków oferuje obecnie bardzo korzystnie oprocentowane pożyczki. Pieniądze można otrzymać na dowolny cel, formalności ograniczone są do minimum, jednak utrudnieniem w otrzymaniu takiej pożyczki może być negatywna historia kredytowa.

Jeśli masz dobrą zdolność kredytową, warto przyjrzeć się bankowym promocjom i rozważyć zaciągnięcie takiej pożyczki. Najciekawsze oferty znajdziesz w naszym Rankingu pożyczek bankowych.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy wymaga więcej formalności niż pożyczka, jednak często możemy liczyć na niższe oprocentowanie i niższe opłaty dodatkowe. Obecnie banki walcząc o klientów prześcigają się w atrakcyjnych ofertach.

Osoby z negatywną historią kredytową będą jednak miały problem z uzyskaniem kredytu w banku.

Jeśli Twoja zdolność kredytowa jest dobra, sprawdź, jakie przedświąteczne oferty banki przygotowały dla swoich klientów.

Szybka pożyczka

Szybka pożyczka to rozwiązanie, które może nas najwięcej kosztować, jednak dla wielu osób będzie jedyną możliwością uzyskania funduszy na święta. Ta opcja wymaga najmniejszej ilości formalności, pieniądze otrzymamy zdecydowanie najszybciej. Firmy pożyczkowe często naliczają jednak wysokie prowizje i opłaty dodatkowe.

Niektóre firmy oferują jednak pierwszą pożyczkę zupełnie za darmo. Kwoty takich pożyczek nie są zbyt wysokie, ale z pewnością wystarczą na organizację świąt. Wystarczy spłacić zadłużenie w ustalonym terminie, a za pierwszą pożyczkę nie zapłacimy ani grosza.

Najciekawsze oferty przejrzysz w naszym Rankingu darmowych pożyczek.

To oczywiste, że najlepszym źródłem pieniędzy na organizację świąt są nasze własne oszczędności. Przy odpowiednim zagospodarowaniu budżetu wielu osobom z pewnością również uda się zmieścić w limitach finansowych. Jeśli jednak brakuje nam środków na święta, warto zastanowić się, jakie źródło dodatkowych pieniędzy będzie w naszym przypadku najkorzystniejsze.

Tekst: Olga GierszalKoniecznie zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.