Pisaliśmy ostatnio trochę o posiadaniu samochodu w leasingu. Trudno było się oprzeć podobieństwu pomiędzy leasingiem a kredytowaniem, dlatego w dzisiejszym artykule chcielibyśmy porównać te dwie możliwości i wyodrębnić różnice pomiędzy nimi. Pomoże to zainteresowanym podjąć decyzję, z której z nich lepiej im będzie skorzystać. Skupmy się na samochodzie firmowym.
Aby podjąć dobrą decyzję w sprawie firmowego samochodu należy przede wszystkim zastanowić się nad własnymi możliwościami i oczekiwaniami. Bez względu na to, czy bierzemy kredyt czy korzystamy z usług firmy leasingowej, musimy wziąć pod uwagę pewne czynniki i na podstawie ich ważności oraz korzyści jakie ze sobą niosą, będziemy w stanie podjąć decyzję. Na czym warto się skupić?
- forma użytkowania samochodu
- szybkość załatwienia wszelkich procedur
- wymagana kwota wkładu własnego
- długość okresu spłacania
- wysokość rat
Forma użytkowania samochodu
Zacznijmy od formy użytkowania samochodu. Jako firma powinniśmy zastanowić się czy zależy nam nad włączeniem samochodu w majątek firmy. Jeśli tak, powinniśmy raczej od razu skorzystać z kredytu. Jesteśmy wtedy bowiem właścicielami pojazdu w przeciwieństwie do leasingu, gdzie właścicielem samochodu jest firma leasingowa a my jedynie jego użytkownikami. W leasingu nie mamy możliwości zaliczyć więc auta do własnego majątku. Przez cały okres korzystania z samochodu w leasingu nie mamy do niego praw jednakże po okresie trwania umowy bardzo często mamy możliwość wykupienia samochodu, potrącając kwotę zużycia auta. Jeśli więc zależy komuś na posiadaniu tego samochodu, ale niekoniecznie od razu i niekoniecznie włączając go w dobytek firmy, spokojnie może zastanowić się nad opcją leasingu i poczekać do końca trwania umowy.
Czas trwania procedur
Jeśli zależy nam na jak najszybszym zdobyciu firmowego samochodu zapewne zwrócimy nasza uwagę na długość trwania wszelkich związanych z tym procedur. Najszybciej byłoby oczywiście wziąć ze sobą gotówkę i pójść do salonu samochodowego jednakże nie mając tej możliwości możemy liczyć na kredyt bądź leasing. Jak wyglądają te procedury? W przypadku kredytu są zdecydowanie bardziej skomplikowane. Wymagane dokumenty dotyczą m.in ZUS-u, Urzędu Skarbowego i wnikliwego zbadania zdolności kredytowej firmy. Na wszystko potrzeba czasu i działań odpowiednich jednostek. W przypadku leasingu procedury są dużo prostsze, ponieważ dużo łatwiej uzyskać zdolność kredytową.
Wkład własny
W każdym z przypadków wymagane jest dostarczenie kwoty własnej pieniędzy, czyli tzw. wkładu własnego. Nie można jednoznacznie określić, co się pod tym względem bardziej opłaca - kredyt czy leasing, ponieważ ofert jest naprawdę wiele. Statystycznie firmy leasingowe wymagają wysokość wkładu własnego w granicach 0-45% natomiast banki 0-90%. Wychodzi więc na to, że w przypadku kredytu wkład własny jest nawet 2 razy wyższy niż w leasingu jednak w praktyce można trafić na sytuację odwrotną. Trzeba szukać.
Czas spłaty pojazdu
Ważny jest również czas spłaty pojazdu, ponieważ kiedy już zostanie spłacony, można poczuć się jego pełnoprawnym właścicielem. Miesięczne raty przypominają, że nadal pozostajemy dłużni wobec kogoś, czy to firmy leasingowej czy instytucji bankowej, i dopiero kiedy skończy się okres spłaty będziemy wolni od zobowiązań. Ile to może potrwać? W przypadku leasingu okres ten może wynosić od 24 do 60 miesięcy natomiast w przypadku kredytu od 1 do 120 miesięcy. Po spłaceniu kredytu automatycznie samochód pozostaje naszą własnością. Po zakończeniu umowy leasingowej można starać się o wykupienie używanego samochodu.
Wysokość rat
Istotną rzeczą jest wysokość rat, które będzie trzeba spłacać przez cały okres trwania umowy, czy to kredytowej czy leasingowej. Ze względu na dłuższy okres kredytowania przy kredycie raty mogą być znacznie niższe niż w przypadku leasingu. Warto jednak zwrócić uwagę na odzyskiwanym podatku w leasingu, który może znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów.
Tak naprawdę bez względu na to, którą z dwóch opcji wybierzemy - leasing czy kredyt - będziemy mieć możliwość posiadania samochodu na własność. Kwestia wyboru odnosi się do wad i zalet poszczególnych możliwości podczas trwania umowy. Jest to już jednak indywidualna decyzja na podstawie potrzeb i sytuacji firmy.
Jeśli interesuje Cię kredyt, przejrzyj dostępne oferty w naszej porównywarce kredytów samochodowych.
Przeczytaj również nasz artykuł "Czym jest leasing samochodowy?", jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.
Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!