KREDYTY, POŻYCZKI

KREDYT HIPOTECZNY A PRACA ZA GRANICĄ

21 MAJA 2016

Wielokrotnie kredytobiorcy zarabiający za granicą zwracają uwagę na trudności w uzyskaniu przez nich kredytu hipotecznego w Polsce. Rzeczywiście, banki nie ułatwiają im zadania i dosyć niechętnie podchodzą do klientów z tej grupy. Dlaczego uzyskanie kredytu hipotecznego przez osoby pracujące w innych krajach jest tak problematyczne?

torba

Kredyt hipoteczny? Tylko w Polsce!

Polacy, którzy wyjechali z kraju i pracują za jego granicami dzielą się zwykle na dwie grupy: tych, którzy wyjechali na stałe i tych, którzy planują pozostać tam tylko tymczasowo. Są również tacy, którzy w Polsce zostawili swoje rodziny, mieszkania i rzeczy a w innym kraju jedynie zarabiają. Szczególnie Ci ostatni wiążą swoją przyszłość (i teraźniejszość) z własnym krajem. Osiąganie wyższych zarobków za granicą pozwala im bowiem na lepsze warunki życia w Polsce, a nawet pomaga zaoszczędzić. Osoby takie bardzo często decydują się na wzięcie kredytu hipotecznego, ponieważ wierzą, że w takiej sytuacji będzie ich stać na bezproblemowe spłacanie rat. Niestety, banki patrzą na to zupełnie inaczej.

Dla banku udzielającego kredytu hipotecznego (często na wysoką kwotę i na wiele lat) ważne jest, aby kredytobiorca miał stabilną sytuację finansową i dobrą historię kredytową. Pod uwagę bierze się zatem rodzaj zatrudnienia, umowy i wysokość zarobków oraz ogólną sytuację finansową klienta i jego rodziny. Idealne rozwiązanie dla banku to klient zarabiający w kraju, na umowę o pracę na czas nieokreślony, z dobrymi zarobkami i wysokim wkładem własnym. Gdy pojawia się osoba, pracująca na podobnych zasadach, lecz poza granicami kraju, bank bardzo uważnie rozpatruje jego sytuację i podchodzi do niego bardziej restrykcyjnie. Co jest brane pod uwagę?

kredyt hipoteczny

Umowa o pracę na czas nieokreślony. Banki dużo przychylniej patrzą na klientów właśnie z taką umową. Niestety, w przypadku pracy za granicą uzyskanie takiej umowy może być bardzo trudne. Pracodawca zdaje sobie bowiem sprawę, że dla wielu Polaków praca w innym kraju jest rozwiązaniem tylko tymczasowym i w każdej chwili mogą chcieć wrócić do swoich rodzin.

Dokumentacja dochodów. Banki zazwyczaj wymagają udokumentowania swoich dochodów np. w formie wyciągu z konta. Praca w innym kraju najczęściej wiąże się z wypłacaniem pieniędzy na konto zagraniczne lub nawet w formie czeku od pracodawcy. W tym wypadku zawsze warto załatwić sobie potrzebne dokumenty a w razie konieczności udać się do tłumacza przysięgłego w celu ich przetłumaczenia na język polski.

Kraj pracodawcy. W zależności od kraju, w którym się pracuje, banki w Polsce mogą mieć zupełnie odmienne zasady kredytowania. Najczęściej sprowadza się to do wysokości wkładu własnego, ogólnej kwoty kredytu czy okresu kredytowania. Z pewnością łatwiej mają osoby pracujące na terenie Unii Europejskiej i zabezpieczające się hipoteka na nieruchomość w Polsce. Mimo wszystko, wiele sytuacji jest rozważanych indywidualnie, gdzie pod uwagę bierze się również zdolność kredytową klienta a także włącza różne procedury mające na celu jak najlepsze zabezpieczenie kredytu. Aby dać sobie większe możliwości na uzyskanie kredytu hipotecznego w Polsce, warto wybrać bank, który posiada swoje placówki również w kraju, w którym pracujemy a także upoważnić kogoś do kontaktu z polskim bankiem, kto będzie mógł dostarczać wszelkie dokumenty.

Waluta kredytu. To, w jakiej walucie dana osoba zarabia, wyznacza walutę kredytu. Zarządzanie kredytami hipotecznymi przez banki określa Rekomendacja S należąca do Komisji Nadzoru Finansowego. Dzięki niej wiadomo, jakie są zasady w relacji bank-klient oraz jak wyglądają wewnętrzne działania banku przy udzielaniu kredytu hipotecznego. W tym wypadku możemy wyróżnić Rekomendację 6, która mówi, że “Bank powinien udzielać klientom detalicznym kredytów zabezpieczonych hipotecznie wyłącznie w walucie, w jakiej uzyskują oni dochód, także w przypadku klientów o wysokich dochodach.” Zapis ten jest odpowiedzią na problemy “frankowiczów” czyli w dalszej konsekwencji miał chronić kredytobiorców przed zaciąganiem kredytów hipotecznych w innych walutach, których wartości podlegają ciągłym wahaniom na rynku i mogą powodować wysokie różnice w kursach oraz równocześnie być trudne do spłacenia. W efekcie rekomendacja ta stała się również utrudnieniem dla tych, którzy zarabiając w obcej walucie chcieli zaciągnąć kredyt w złotówkach. Aktualnie nie mają już takiej możliwości a oferty kredytów w obcej walucie są ograniczone więc trudniej jest znaleźć taką, która spełniałaby wymagania klienta pracującego za granicą. Jeśli chcesz poznać pozostałe rekomendacje, kliknij tutaj.

Współkredytowanie z osobą zarabiającą za granicą

Dosyć popularne jest, szczególnie wśród par i małżeństw, wspólne podpisywanie umowy o kredyt hipoteczny. Łączenie zarobków pozwala zwiększyć zdolność kredytowa i uzyskać wyższa kwotę. Banki również lubią współkredytowanie jednak z pewnym wyjątkiem… gdy kredyt biorą wspólnie osoby zarabiające w dwóch różnych walutach. Jest to najczęstsza sytuacja w przypadku par, z których jedna osoba wyjechała do pracy za granicę a druga pozostała w Polsce i tu też zarabia. Banki odmawiają takim parom wspólnego kredytu biorąc pod uwagę zarobki jedynie tej osoby, która zarabia więcej i proponując kredyt na zasadach danej waluty. Okazuje się zatem, że zarabianie w tej samej walucie co współmałżonek jest dużo bardziej opłacalne i znaczące, podczas planowania wspólnego kredytu hipotecznego.

Okazuje się, że emigranci rzeczywiście nie mają łatwej sytuacji w polskich bankach. Oferty kredytów hipotecznych w ich sytuacji są mocno okrojone i mają zaostrzone przepisy, co do samego ich udzielania. Pomimo dobrych zarobków za granicą może się okazać, że nie spełniamy warunków koniecznych do uzyskania kredytu hipotecznego w Polsce. To nie znaczy jednak, że jest to niemożliwe, więc gdy tylko pojawi się chęć starania się o kredyt w Polsce, warto sprawdzić, które banki oferują taką możliwość i na jakich zasadach. Zapoznaj się z ofertami w naszej porównywarce kredytów hipotecznych.

tekst: Elwira LocherKoniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.