KREDYTY, POŻYCZKI

KREDYT HIPOTECZNY A UTRATA PRACY

3 KWIETNIA 2016

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Zazwyczaj, kiedy go zaciągamy, posiadamy dobrze płatną pracę i uregulowaną sytuację finansową. Kredyt mieszkaniowy pozwala nam na zakup wymarzonej nieruchomości. Okres kredytowania w przypadku kredytu hipotecznego trwa jednak nawet 35 lat. Co jeśli w tym czasie stracimy pracę? Wyjaśniamy, co możesz robić z kredytem hipotecznym po utracie pracy.

kroki

Co z kredytem hipotecznym po utracie pracy?

Naszą pierwszą reakcją będzie najpewniej szok związany z przykrą informacją oraz strach przed tym, co dalej. Za co spłacimy zaciągnięty kredyt hipoteczny? Utrata pracy sprawi, że z pewnością zabraknie nam środków na spłatę raty kredytu.

Po zwolnieniu z pracy osoby obciążone kredytem hipotecznym często załamują się i wpadają w długi, nie płacąc rat na czas i nie informując banku o trudnej sytuacji finansowej, w jakiej się znaleźli. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie - zadłużenie będzie wzrastać, a my nie będziemy wiedzieć,jak wyjść z pętli długów. Co w takim razie zrobić z kredytem po utracie pracy?

Wsparcie bliskich w spłacie kredytu hipotecznego

Jeśli możesz liczyć na wsparcie bliskich, z pewnością pomogą Ci wyjść z trudnej sytuacji finansowej. Nie bójmy się przedstawić swojej sytuacji rodzinie i poprosić o pomoc. Nawet jeśli bliscy nie wspomogą nas finansowo, być może zrobią to w inny sposób, np. pomogą znaleźć pracę lub skontaktują się z osobą, która będzie w stanie nam pomóc. 

Zanim więc zaczniemy rozważać najczarniejsze scenariusze - zwróćmy się o pomoc do najbliższych.

Szczera rozmowa z bankiem to konieczność

W razie problemów ze spłatą jakiegokolwiek kredytu kontakt z bankiem to konieczność. Choć może nam się wydawać, że nasze problemy są dla banku nieistotne i liczy się tylko to, by raty były regularnie płacone, nie możemy udawać, że problemu nie ma. 

Kredytobiorca musi być osobą obowiązkową i odpowiedzialną, zatem nie może on po prostu przestać spłacać swoich zadłużeń. Zaprzestanie spłacania rat i brak kontaktu z bankiem może skończyć się zerwaniem umowy kredytowej przez bank i wezwaniem komornika. Pamiętajmy, że z bankiem możemy negocjować - z komornikiem nie.

Do banku najlepiej udać się jeszcze przed brakiem spłaty pierwszej raty. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie sprawy, bank zaproponuje nam wydłużenie okresu kredytowania lub wakacje kredytowe.

Wydłużenie okresu kredytowania

Kredyt hipoteczny spłaca się wiele lat, jednak w przypadku uzasadnionych problemów ze spłatą można ten okres dodatkowo wydłużyć. Jeśli wydłużymy okres kredytowania, rata kredytu będzie niższa, za to będziemy spłacać kredyt dłużej. Jest to jednak dobre rozwiązanie w przypadku utraty pracy, jeśli tylko uzyskamy wsparcie bliskich lub mamy pewne oszczędności, dzięki którym będziemy w stanie spłacać niską miesięczną ratę.

Z takiej opcji nie będą mogły skorzystać osoby, które dopiero co zaciągnęły kredyt hipoteczny na maksymalny okres i już pojawiły się problemy ze spłatą.

Wakacje kredytowe - przerwa w spłacie rat kredytu

Wakacje kredytowe to przerwa w płaceniu rat, np. na okres bezrobocia, dopóki nie znajdziemy nowej pracy. Nie każdy bank wyraża zgodę na wakacje kredytowe, a niektóre banki pobierają opłatą za udostępnienie takiego udogodnienia. Warto udać się do banku i dowiedzieć się, jak taka możliwość wygląda w naszym przypadku. 

Wakacje kredytowe to dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się ze spłatą kredytu po utracie pracy. Pozwalają na chwilę oddechu i czas na znalezienie nowego źródła dochodu.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego od utraty pracy

Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy należy wykupić przed zaciągnięciem kredytu. Zdarza się, że banki pozwalają dokupić je w trakcie spłaty. Oczywiście nie istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia po utracie pracy. Jeśli więc czujemy się zagrożeni i przeczuwamy, że w firmie mogą nastąpić zwolnienia, warto zapytać o ten rodzaj ubezpieczenia.

W razie utraty pracy ubezpieczyciel pokryje nasze zobowiązania w zakresie ustalonym w umowie. Jeśli posiadamy takie ubezpieczenie i zarejestrujemy się w urzędzie pracy, po przedstawieniu takich dokumentów bankowi, zgodnie z umową ubezpieczyciel przejmie spłatę rat na okres ustalony w umowie.

Sprzedaż nieruchomości, na którą zaciągnięto kredyt

Sprzedaż nieruchomości to ostateczność, gdy problemy finansowe naprawdę nas przerastają i nie mamy innego wyjścia. Warto znaleźć kogoś, kto zechce kupić nasze mieszkanie i za otrzymane pieniądze spłacić resztę kredytu.

Można sprzedać mieszkanie z hipoteką, by nowy właściciel sam płacił raty.

Można również mieszkanie komuś wynająć, a raty płacić z otrzymywanych co miesiąc pieniędzy za wynajem. W ten sposób nie tracimy mieszkania na stałe i możemy w dalszym ciągu regularnie płacić zobowiązanie.

Podsumowanie: co z kredytem hipotecznym po utracie pracy?

Jeśli obciąża nas kredyt hipoteczny i straciliśmy pracę, przede wszystkim powinniśmy zachować spokój i zdrowy rozsądek. Najważniejsze to poinformować bank o swoich problemach i jak najszybciej znaleźć nową pracę lub wsparcie finansowe na ten trudny czas. Możemy również starać się o wydłużenie okresu kredytowania lub wakacje kredytowe.

Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie, jednak utrata pracy nie przekreśla naszych możliwości w jego spłacie. Być może warto również zawczasu zapobiegać problemom i na wszelki wypdaek wykupić ubezpieczenie kredytu od utraty pracy.


Aktualne oferty kredytów sprawdzisz w naszej porównywarce kredytów hipotecznych.


Zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

 

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
8793 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
20517 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
11724 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.