KREDYTY, POŻYCZKI

KREDYT HIPOTECZNY A WIEK KREDYTOBIORCY

10 KWIETNIA 2018

Wzięcie kredytu hipotecznego wiąże się ze spełnieniem szeregu warunków. Niektóre z nich są oczywiste i dotyczą wysokości dochodów, ponoszonych kosztów, jak również wartości samej nieruchomości. Nie bez znaczenia pozostaje też wkład własny, czy raczej jego udział w całości kredytu hipotecznego. Jednak to wciąż nie wszystko – jest jeszcze jedna istotna sprawa – wiek kredytobiorcy.

kredyt hipoteczny a wiek kredytobiorcy

Kredyt hipoteczny – kto może go udzielić?

W marcu 2017 roku w życie weszła ustawa o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i jego agentami. Uregulowała ona kwestie związane z tym, jakie instytucje mogą udzielać kredytu hipotecznego. Wymienia ona:

  • banki krajowe, czyli te, które mają siedzibę w Polsce,

  • oddziały banków zagranicznych, które działają w Polsce na podstawie zezwoleń,

  • instytucje kredytowe i ich oddziały,

  • spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe – popularne SKOKi.

Kredytodawców, którzy udzielają kredytów zgodnie ze wspomnianą ustawą, obejmuje porównywarka kredytów, która znajduje się na naszej stronie.

Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny?

Zanim którakolwiek z wymienionych wyżej instytucji, podpisze z nami umowę o kredyt hipoteczny, musi ocenić naszą zdolność kredytową. Ta ostatnia wynika z oceny naszych możliwości w związku ze spłatą kredytu i naliczanych odsetek w terminach, które są zapisane w umowie.

Właśnie tutaj bierze się pod uwagę to, jakimi zasobami dysponujemy (co do wkładu własnego, jak i późniejszego spłacania kolejnych rat), a także to, jaka jest wartość domu czy też mieszkania. Ocena zdolności kredytowej nie obejdzie się bez pytania o nasz wiek.

Wiek kredytobiorcy

Minimalny wiek kredytobiorcy wiąże się z nabyciem zdolności do czynności prawnych. Standardowo uzyskuje się ją wraz z osiągnięciem pełnoletności i nie traci aż do chwili śmierci. Są jednak wyjątki związane z wcześniejszym zamążpójściem lub utratą tej zdolności w razie całkowitego ubezwłasnowolnienia. Wobec tego możemy przyjąć, że minimalny wiek, w którym można wziąć kredyt hipoteczny, wynosi 18 lat.

Maksymalny wiek kredytobiorcy nie jest określony w ustawie i jego wysokość jest uzależniona od instytucji, która kredytu udziela. Sytuacja wygląda różnie – są instytucje, które w ogóle nie podają granicznego wieku jako czasu, do którego należy całkowicie spłacić kredyt i wtedy wszystko jest uzależnione od indywidualnej decyzji. Jednak w większości przypadków ostatnia rata spłaty kredytu powinna przypaść pomiędzy 70 a 75 rokiem życia kredytobiorcy. Istnieją, rzecz jasna, wyjątki, które pozwalają na spłatę w wieku 80 lat.

Wiek a okres kredytowania

25-30 lat to jeden z najbardziej popularnych okresów kredytowania. Zdarza się jednak, że ten czas jest wydłużany do 40, a nawet 50 lat. Czy to oznacza, że młodsi ludzie mogą mniej zarabiać, żeby uzyskać kredyt? Niekoniecznie. Wydłużenie okresu kredytowania owszem, pozwala na ponoszenie niższych miesięcznych kosztów związanych z kredytem, jednak jest ono możliwe tylko wtedy, kiedy osoba biorąca kredyt hipoteczny jest w stanie spłacić swoje zobowiązanie w ciągu 25 lat.

Inne czynniki, które wpływają na możliwość wzięcia kredytu hipotecznego znajdziesz w naszym tekście Kredyt hipoteczny - dla kogo?


Długość okresów kredytowania w danych instytucjach możemy sprawdzić, zanim jeszcze zdecydujemy się na kredyt hipoteczny. Porównywarka przygotowana przez nas przedstawia zestawienie zawierające spis instytucji, które udzielają kredytów na wybrany okres kredytowania.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy, co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
8541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
19929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
11388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.