Kredyt hipoteczny to rozwiązanie, z którego korzysta wielu Polaków. Na takie wsparcie przed zakupem nieruchomości decydują się zarówno osoby młode, jak i bardziej doświadczone. Dowiedz się, jakie dokumenty są niezbędne, aby utrzymać kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie.
Wniosek o kredyt hipoteczny
Jeśli ubiegamy się o przyznanie nam kredytu hipotecznego musimy złożyć wniosek, w każdy banku, którego ofertą jesteśmy zainteresowani. Taką prośbę możesz dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem doradcy finansowego. Każda instytucja finansowa może posiadać nieco różnicową listę wymaganych dokumentów, które należy dostarczyć wraz z wnioskiem. Celem banku jest określenie Twojej zdolności kredytowej i potwierdzenie wiarygodności. Złożony wniosek jest ważny tylko przez trzydzieści dni.
Krok pierwszy - potwierdzenie tożsamości
Potwierdzeniem Twojej tożsamości, w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny, jest aktualny dowód osobisty oraz inny dokument ze zdjęciem, który potwierdza Twoje dane. Może być to aktualne prawo jazdy bądź paszport. Pamiętaj, że dokumenty muszą być w dobrym stanie. Pracownik banku prawdopodobnie odrzucić zniszczony dowód osobisty. Wyrobienie nowych dokumentów jest czasochłonne i opóźni procedurę przyznania kredytu.
W przypadku korzystania z programu „Mieszkanie dla Młodych” należy dostarczyć intercyzę, jeśli została zawarta, a także odpis aktu małżeństw oraz aktu urodzenia dziecka. Osoby po rozwodzie lub w trakcie separacji muszą przedstawić orzeczenie w tej sprawie.
W przypadku obywateli innego państwa, którzy staraj się o kredyt hipoteczny w Polsce sprawa wygląda nieco inaczej. Obcokrajowiec powinien przedstawić swój paszport, drugi dokument potwierdzający jego tożsamość oraz potwierdzenie, że przebywa na terenie Polski legalnie.
Jak jest Twoja zdolność kredytowa?
Informacja o Twojej zdolności kredytowej, a co za tym idzie wysokość Twoich dochodów to dla banku sprawa kluczowa. Tutaj rodzaj wymaganych dokumentów jest zależny od rodzaju zatrudnienia. Zacznijmy o osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Swoje zatrudnienie potwierdzamy zaświadczeniem na druku bankowym od pracodawcy. Takie zaświadczenie również jest ważne przez 30 dni od daty wystawienia. Przekazuje ono dane o zatrudnieniu oraz informacje na temat dochodu i ewentualnych obciążeń na wynagrodzeniu. Wpływy na konto należy udokumentować poprzez pokazanie wyciągów bankowych z kilku poprzednich miesięcy/. Jeśli posiadasz umowę o pracę na czas określony, musisz być przygotowany na prośbę banku o dostarczenie oświadczenia pracodawcy o możliwości dalszej współpracy. Jeśli w trakcie pracy nastąpiły zmiany wynagrodzenia, musisz posiadać potwierdzenie tej sytuacji w postaci aneksu do umowy. Ostatnim już dokument w tej sytuacji jest rozliczenie PIT 37 za ubiegły rok.
Informacje dla posiadaczy działalności gospodarczej
Jeśli posiadasz działalność gospodarczą i ubiegasz się o kredyt hipoteczny musisz dostarczyć do banku:
- zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
- zaświadczenie z ZUS-u, które potwierdza, że nie posiadasz żadnych zaległości w płaceniu składek;
- dokumenty rejestrowe Twojej działalności;
- zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej;
- zaświadczeni z Urzędu Skarbowego, które potwierdzeni fakt, że płacisz wszelkie należności podatkowe;
- wyciąg z konta firmowego przeważnie na okres minionego roku.
Kredyty hipoteczne – porównywarka!
Dokumenty, które dotyczą wybranej nieruchomości
Rynek nieruchomości możemy podzielić na pierwotny oraz wtórny. Mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego są nowe, zakupione od dewelopera. Ubiegając się o kredyt musimy w kolejnym etapie dostarczyć do banku: umowę przedwstępną zawartą z deweloperem, wpis z ewidencji rejestru gruntów, odpis z księgi wieczystej gruntu, na którym budowana jest nieruch umość oraz odpis KRS dewelopera, prawomocna decyzja o pozwoleniu na rozpoczęcie budowy, a także kopie pełnomocnictw reprezentantów dewelopera.
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, czyli zamieszkiwane wcześniej przez innych lokatorów, należy przedstawić umowę przedwstępna zawartą ze sprzedawcą (może być to akt notarialny), odpis z księgi wieczystej nieruchomości (jest dostępny w formie elektronicznej) i dokumenty potwierdzające prawa zbywcy do lokalu, a także zaświadczenie pochodzące ze spółdzielni w sprawie przydziału, jeśli mieszkanie jest spółdzielcze.
Teraz już wiesz, jak dokumenty należy przygotować stając się o kredyt hipoteczny. Jeśli chce zapoznać się z aktualnymi ofertami banków na kredyt hipoteczny – porównywarka to świetne rozwiązanie!
Tekst: Aleksandra Klement
Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.
Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.
Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!
Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!