KREDYTY, POŻYCZKI

POŻYCZKA HIPOTECZNA – CO TO JEST?

25 MARCA 2016

Gdy myślimy o pożyczce lub kredycie, zwykle sięgamy po te podstawowe produkty bankowe, jak kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub kredyt gotówkowy na dowolny cel. To jednak nie wszystko. Banki posiadają różne inne ciekawe rozwiązania, które warto bliżej poznać. Czy wiesz, na czym polega pożyczka hipoteczna i czym się wyróżnia?

pożyczka hipoteczna

Kredyt hipoteczny ma zwykle bardzo atrakcyjne warunki umowy ze względu na swoją specyfikę. Zabezpieczeniem spłaty kredytu jest nieruchomość, co dla banku oznacza mniej więcej tyle, że nawet jeśli nie spłacisz kredytu, będzie możliwość otrzymania gotówki na spłatę właśnie ze sprzedaży tej nieruchomości. W efekcie bank chętniej udziela wysokich pożyczek na długi czas kredytowania, jednak towarzyszą temu zwykle różne, konieczne do spełnienia warunki. Jednym z nich jest np. całkowite i dokładne określenie celu, w jakim potrzebujemy tego kredytu i najczęściej jest to po prostu zakup tej nieruchomości.

Jeśli nie chcemy mówić bankowi, w jakim celu potrzebny nam kredyt, zwykle sięgamy po kredyt gotówkowy. Cel jest dowolny więc otrzymujemy pieniądze i wydajemy je, na co chcemy, jednak warunki takiego kredytu są gorsze - okres kredytowania jest krótszy a kwota niższa, za to wysoko oprocentowana. Można nawet powiedzieć, że jest to kredyt droższy od hipotecznego.

Zalety pożyczki hipotecznej

Czy istnieje jednak taki produkt bankowy, który jest tani, jak kredyt hipoteczny a zarazem nie wymaga określenia dokładnego celu? Oczywiście. Właśnie na tym polega pożyczka hipoteczna. Jest ona często mylnie utożsamiana z kredytem hipotecznym. Istnieje przeświadczenie, że jeśli w grę wchodzi hipoteka, to pieniądze muszą być pożyczone na mieszkanie. Tymczasem możemy za pomocą zabezpieczenia hipotecznego otrzymać pożyczkę na atrakcyjnych warunkach, z niższym oprocentowaniem i wydać ją na cokolwiek innego. Dla banku liczy się sam fakt dobrego zabezpieczenia spłaty kredytu i dlatego jest w stanie zaproponować nam ciekawe rozwiązania.

Czym pożyczka hipoteczna różni się od kredytu hipotecznego?

Na pierwszy rzut oka oba produkty są do siebie bardzo podobne. Tak jest w rzeczywistości jednak istnieją pewne różnice. Oczywiście ta najważniejsza dotyczy już wspomnianego wcześniej celu kredytu - dowolnego przy pożyczce i związanego z zakupem nieruchomości przy kredycie.

Oba produkty mają niższe w porównaniu z np. kredytem gotówkowym, oprocentowanie jednakże w porównaniu ze sobą nawzajem - pożyczka hipoteczna jest nieco droższa. Kredyt można zaciągnąć nawet na 40-50 lat. W przypadku pożyczki, czas ten jest krótszy i zwykle dotyczy maksymalnie 20-30 lat. Podpisując umowę o kredyt hipoteczny możemy otrzymać nawet całość wartości mieszkania (pomniejszony o wkład własny). W przypadku pożyczki kwota ta nigdy nie wynosi całkowitej wartości zastawionej nieruchomości a jedynie jej część (50-80%). Wartości te powoli się jednak wyrównują ze względu na rosnącą kwotę wymaganego wkładu własnego przy kredycie hipotecznym.

Warunki otrzymania pożyczki hipotecznej

Aby uzyskać pożyczkę hipoteczną najważniejszą kwestią jest posiadanie nieruchomości wolnej od hipoteki. Jeśli jednak mieszkanie jest już obciążane hipoteką przez bank, o pożyczkę hipoteczną można starać się wyłącznie w tym samym banku. Trzeba się również liczyć z formalnościami, których w przypadku produktów hipotecznych jest więcej niż przy kredytach konsumpcyjnych. Formalności te związane są przede wszystkim z wyceną nieruchomości, wpisem do księgi wieczystej i ubezpieczeniem pomostowym. W grę wchodzą również opłaty i dłuższy czas na otrzymanie pożyczki. Jest to jeden z minusów, dla których klienci decydują się jednak na inny rodzaj kredytu.

Planując pożyczkę warto sobie zatem ustalić, na czym nam najbardziej zależy i co w ostatecznym rozrachunku bardziej się będzie opłacało. Może się bowiem okazać, że lepiej poczekać z kredytem i pozałatwiać niezbędne formalności, aby ostatecznie płacić dużo mniej za kredyt i mniejsze miesięczne raty. Udając się do banku na rozmowę z doradcą, warto zapytać o warunki pożyczki hipotecznej i skorzystać z możliwości tańszej pożyczki na dowolny cel.

Przeczytaj również nasz artykuł "Kredyt hipoteczny - dla kogo?". Zapraszamy!Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.