KREDYTY, POŻYCZKI

POŻYCZKA - JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ?

7 KWIETNIA 2016

Każdy, kto zaciągnął pożyczkę zapewne wie, jak ważne jest jej odpowiednie zabezpieczenie. Ważne jest zarówno z punktu widzenia kredytobiorcy, jak i instytucji udzielającej tej pożyczki. Czy znacie sposoby na zabezpieczenie pożyczki?

zabezpieczenie

Polacy bardzo czesto pożyczają. Celów pożyczki jest wiele, o czym mogliście już przeczytać w artykule: "Na co pożyczamy?". Każda zaciągnięta pożyczka musi zostać spłacona. Obowiązkiem pożyczkobiorcy jest odpowiedzialne i regularne płacenie comiesięcznych rat aż do końca trwania umowy. Aby okres ten przebiegał bez problemów, warto zabezpieczyć pożyczkę choćby w jeden z kilku wymienionych sposobów:

Poręczenie

To chyba jedna z najlepszych form zabezpieczenia pożyczki. Polega na tym, że osoba trzecia poręcza za spłatę pożyczki innej osoby. Poręczenie tworzy się w formie pisemnej umowy, która zawiera informacje na temat osoby poręczającej i stanowi podstawę prawną do ewentualnego kierowania do niej nakazu spłaty. Poręczyciel podpisując poręczenie wyraża zgodę na to, by w razie gdyby pożyczkobiorca nie spłacał zadłużenia, odpowiadać za jej spłacenie. Innymi słowy mówiąc: poręczyciel musi spłacić kredyt, jeśli nie robi tego pożyczkobiorca.

Dla instytucji udzielającej pożyczki poręczenie jest bardzo wygodnym i solidnym zabezpieczeniem. Jeśli jedna osoba nie płaci, zawsze istnieje druga osoba do tego wyznaczona. Dla osoby pożyczkobiorcy również jest to dobry sposób na zabezpieczenie, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów ze spłatą jest osoba, która może pomóc. Należy jednak pamiętać, że nie każdy może zostać poręczycielem. Osoba taka musi być wcześniej dobrze sprawdzona pod kątem jej sytuacji finansowej i realnych możliwości spłaty pożyczki za pożyczkobiorcę.

Hipoteka

Kolejne solidne zabezpieczenie związane tym razem nie z osobą, lecz z nieruchomością. Jeśli pożyczkobiorca posiada własną nieruchomość, dom lub mieszkanie, może na zasadach hipoteki włączyć je w zabezpieczenie pożyczki. Dla banku sprawa jest prosta - jeśli pożyczkobiorca nie będzie spłacał wziętej pożyczki, bank może odzyskać pieniądze z tytułu owej nieruchomości, najczęściej sprzedając ją. Dla pożyczkobiorcy to również jest spore ułatwienie, ponieważ nie musi on szukać osoby, która by za niego poręczyła. Ponadto w przypadku hipoteki można uzyskać dużo wyższą kwotę pożyczki i na wygodniejszych zasadach.

Zastaw

Wygląda podobnie jak hipoteka, lecz tym razem chodzi o ruchomości, czyli np. wszelkie sprzęty domowe o dużej wartości, samochody, rowery itp. Jeśli pożyczkobiorca nie będzie spłacał pożyczki, pieniądze odzyskuje się ze sprzedaży zastawionej rzeczy. Przedmiot musi mieć zatem wartość przynajmniej równą pożyczce wraz z odsetkami. W niektórych przypadkach może być tak, że pożyczkobiorca ma prawo użytkować zastawioną rzecz tak długo, jak długo będzie regularnie spłacał zobowiązanie. Zostanie mu odebrana dopiero wtedy, gdy wpłaty z tytułu pożyczki nie będą się pojawiały.

Weksel

Równie popularny sposób aczkolwiek niewielkie zabezpieczenie dla pożyczkodawcy. Weksel jest bowiem przyrzeczeniem jego wystawcy o bezwarunkowym spłaceniu zobowiązania. Jego siła rośnie wtedy, gdy weksel podpiszą również inne osoby. Wtedy one również stają się odpowiedzialne za spłatę pożyczki. Sam weksel nie jest pożądany, ale jego poręczenie, już owszem.


farby
Jak widać zabezpieczenie pożyczki jest pomocne dla obu stron: pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy. Warto dobrze przemyśleć, w jakiej formie będzie ono dla nas najbardziej wygodne a zarazem na tyle solidne, aby instytucja finansowa zechciała nam pożyczki udzielić. Mając do wyboru poręczenie, hipotekę, zastaw czy weksel, tak na prawdę opieramy się na różnych sposobach zabezpieczeń i z pewnością każdy z nas będzie mógł zastosować chociaż jeden z nich. Możemy poszukać zaufanej osoby, która nam poręczy, zastawić swoje mieszkanie lub samochód - bez względu na to, co wybierzemy, nasze szanse na otrzymanie pożyczki wzrastają. To bardzo ważne, dlatego już dziś zaplanujemy solidne zabezpieczenie dla naszej pożyczki.

Zapoznaj się z naszym rankingiem darmowych pożyczek i rankingiem pożyczek bankowych.Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
8055 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
18795 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
10740 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.