KREDYTY, POŻYCZKI

TYPY KREDYTÓW DLA FIRM

20 PAŹDZIERNIKA 2016

Banki posiadają w swej ofercie mnóstwo produktów finansowych, które mają za zadanie ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Wśród nich znajduje się również kilka rodzajów kredytów. Jakie rodzaje kredytów może zaciągnąć firma i czym się one charakteryzują? Przeczytaj nasz artykuł i zapoznaj się z infografiką.

rozmowa w firmie

Kredyt obrotowy

Jest to kredyt przeznaczany na sfinansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa, jak również i nagłych transakcji. Z jego pomocą można pokryć część kosztów zatrudnienia pracowników lub kosztów administracyjnych. Można również zakupić drobny sprzęt czy wyposażenie.

Kredyt obrotowy należy do grupy kredytów krótkoterminowych – udziela się go najczęściej na okres krótszy niż rok. Zdarza się jednak, że w przypadku zapotrzebowania na większą kwotę jest udzielany na dłużej.

Kredyt obrotowy jest produktem finansowym, który zapewnia przedsiębiorstwu płynność finansową. Dzięki temu nawet przy braku gotówki bieżące zobowiązania, takie jak wypłaty, mogą zostać zrealizowane. Firmy są w ten sposób zabezpieczone na wypadek tego, gdyby kontrahenci nieregularnie wywiązywali się ze zobowiązań płatniczych. Taki kredyt pozwala również na bardziej dynamiczny rozwój firmy.

Kredyt w rachunku bieżącym

Polega on na tym, iż przedsiębiorstwo ustala z bankiem limit kredytowy w rachunku bankowym. Skutkuje to tym, iż w przypadku koniecznych lub niespodziewanych wydatków firma może wciąż dokonywać płatności do określonego wcześniej limitu – będzie więc miała ujemne saldo na rachunku. Pokryją je kolejne wpływy na konto.

Z podobnego limitu mogą korzystać również osoby fizyczne. W obu przypadkach należy zwrócić uwagę na jego wysokie oprocentowanie. Bank pobiera również comiesięczną prowizję za gotowość udzielenia kredytu w rachunku bieżącym. Takie rozwiązanie pomaga jednak uregulować płynność finansową firmy.

Kredyt w rachunku kredytowym

Podczas gdy kredyt w rachunku bieżącym firma może zaciągać każdego miesiąca, kredyt w rachunku kredytowym jest jednorazowy. W przypadku trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwo podpisuje odpowiednią umowę z bankiem. Tego typu zobowiązanie wymaga również otwarcia odrębnego rachunku kredytowego.

Wyróżniamy kilka rodzajów kredytów w rachunku kredytowym:

Kredyt docelowy

Przeznacza się go na sfinansowanie określonej inwestycji lub transakcji.

Linia kredytowa

Umożliwia ona kredytobiorcy zadłużenie się do konkretnej kwoty. Takie kredyty mogą być zaciągane w różnych terminach, na rożne kwoty i cele.

Kredyt na wymagane zobowiązania

Jest to kredyt na kilka miesięcy. Zaciąga się go w przypadku problemów z regulacją bieżących zobowiązań ze środków własnych.

Kredyt inwestycyjny

Ten kredyt przeznaczony jest na finansowanie przedsięwzięć, które mają zwiększyć majątek przedsiębiorstwa. Pomaga on sfinansować różnego rodzaju inwestycje. Mogą one mieć formę materialną, dotyczą więc kupowania różnego rodzaju urządzeń, maszyn, a także budowy nieruchomości. Mogą być to również inwestycje niematerialne (w tej grupie znajdują się papiery wartościowe) lub finansowe, czyli w akcje i udziały innych firm.

Kredyty inwestycyjne są zazwyczaj udzielane na dłuższy okres. Można je spłacać w ratach równych lub malejących.

Kwota kredytu może zostać wypłacona firmie w całości, w transzach lub w formie linii kredytowej. Transza to specyficzny rodzaj raty: aby otrzymać kolejną, trzeba wywiązać się ze zobowiązań zawartych w umowie.

Jaki jest warunek uzyskania przez firmę kredytu inwestycyjnego? Przed jego udzieleniem bank przeprowadza analizę ekonomiczno-finansową przedsięwzięcia, na które firma potrzebuje pieniędzy. Analiza ta musi dać wynik pozytywny. Ponadto, udzielając takiego kredytu, bank wymaga zazwyczaj udziału własnego firmy, ponieważ wtedy ponosi niższe ryzyko kredytowe.

Banki oferują przedsiębiorcom mnóstwo praktycznych rozwiązań. Dzięki temu firmy mogą zachować płynność finansową w trudnych momentach, rozwijać się, a także decydować się na opłacalne inwestycje.

 

Jesteś ciekaw, na jakie warunki ze strony banku może liczyć przedsiębiorstwo? Sprawdź w naszej porównywarce kredytów firmowych.!

Zapoznaj się również z naszą infografiką podsumowującą artykuł:

Tekst: Olga Gierszal

Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6093 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14217 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8124 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.