KREDYTY, POŻYCZKI

ZAKUP SAMOCHODU UŻYWANEGO NA FIRMĘ

3 CZERWCA 2019

Zastanawiasz się, czy zakup samochodu używanego do swojej firmy to dobry pomysł? Dowiedz się, jak wygląda ta sprawa pod względem formalnym, a także praktycznym. Prowadząc działalność gospodarczą musisz pamiętać, aby zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych oraz o innych kwestiach formalnych. Poznaj szczegóły.

zakup samochodu uzywanego

Jak wygląda eksploatacja używanego samochodu w firmie?

To czy auto wyjechało prostu z salonu, czy zostało odkupione jako używane na rynku wtórnym nie wpływa na zmianę sposób eksploatacji oraz naliczania wydatków, które uznać można za koszty uzyskania przychodów, czy też na metodologię odliczania podatku VAT. Główna i podstawowa różnica będzie dotyczyła amortyzacji – jak można się domyślić w przypadku zakupu samochodu używanego możliwe jest jego szybsze amortyzowanie, co powinno okazać się korzystne dla przedsiębiorcy.

Jeśli decydujesz się na kupno samochodu używanego musisz jedynie pamiętać, że ten zostanie uznany za takowy, dopiero w momencie, gdy  będzie starszy niż sześć miesięcy. Kupując na przykład auto trzymiesięczne, nadal prawnie uznawane będzie za nowy pojazd salonowy.

Zakup samochodu używanego do firmy, a jego amortyzacja

O ile pojazd, który kupiłeś nie kosztował mniej niż 3,5 tysiąca złotych, to wtedy nie masz możliwości jednorazowo zaliczyć go do kosztu uzyskania przychodu. W przypadku droższych samochodów, czyli w zdecydowanej większości pojazdów – koszt rozkładany jest na równe okresy w postaci odpisów amortyzacyjnych. Dla nowego auta standardowa stawka wynosi 20% w skali roku, co oznacza konieczność amortyzacji przez następne pięć lat od zakupu samochody używanego lub nowego.

Będąc posiadaczem auta używanego można jednak skrócić ten okres i indywidualnie ustalić stawkę odpisów amortyzacyjnych. Dzięki temu cały czas trwania amortyzacji można zminimalizować do 2,5 lat (minimalny dopuszczalny czas trwania). Dla przedsiębiorcy oznaczać będzie to wyższy koszt eksploatacji w pierwszych latach i brak takich kosztów (księgowych) w latach kolejnych.

Dla lepszego wytłumaczenia warto posłużyć się przykładem. Nabywając pojazd o wartości 100 tysięcy złotych, przy amortyzacji przez pięć lat, każdego roku na poczet kosztów można zaliczyć 20 tysięcy złotych. Natomiast korzystając ze skróconego okresu amortyzacji (do 2,5 roku), w pierwszych dwóch latach do odliczenia będzie po 40 tysięcy złotych, a w ostatnim niepełnym roku, 20 tysięcy złotych. Oczywiście opłacalność takich rozwiązań zależna jest od przychodów i kosztów firmy. Dla młodych przedsiębiorstw, które cały czas generują straty, forma skróconej amortyzacji nie będzie rekomendowana.

Ustalenie wartości początkowej samochodu

Przedsiębiorcy często zapominają, że wartość początkowa samochodu używanego kupionego na firmę, to nie to samo, co cena jego nabycia (od której płaci się podatek). Do tejże wartości dolicza się również koszt transportu, ubezpieczenia w jego trakcie, koszty kredytu oraz opłaty dodatkowe związane z nabyciem pojazdu. Wartość początkową podnosić będzie również cena rejestracji.

Jest to ważne ze strony księgowej – koszty dodatkowe nie będą bowiem jednorazowo uwzględniane w kosztach przedsiębiorstwa, a amortyzowane wraz z całą wartością samochodu.

Każdy przedsiębiorca indywidualnie musi stwierdzić, czy kupno samochodu używanego w przypadku jego działalności to najkorzystniejsze rozwiązanie. Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia finansowego rozwiązaniem może okazać się kredyt na samochód.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6609 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15421 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8812 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.