OSZCZĘDZANIE

EFEKT LATTE - CZY KUBEK Z KAWĄ NAPRAWDĘ DZIELI NAS OD BYCIA MILIONEREM?

20 WRZEŚNIA 2022

Efekt latte - czy kubek z kawą naprawdę dzieli nas od bycia milionerem? LEAD:

Zgodnie z koncepcją Davida Bacha rezygnując z codziennej kawy na wynos przed pracą, możemy oszczędzić naprawdę dużo pieniędzy. Czy to prawda i co jeszcze można zrobić?

Efekt latte – co to takiego?Dekorowanie kawy

Efekt latte to popularna koncepcja Davida Bacha. Znany dziennikarz i autor wielu publikacji finansowych wpadł na nią podczas codziennej obserwacji tych samych ludzi, którzy każdego dnia przed pracą odwiedzali kawiarnię i wychodzili z niej z kawą na wynos w papierowym kubeczku. W tym właśnie zachowaniu Bach upatrzył możliwość do oszczędzania pieniędzy. Zauważył on, że codzienne wydawanie pieniędzy na kawę stało się dla wielu Amerykanów nawykiem, który, choć wydaje się niewielkim wydatkiem, po zsumowaniu okazuje się naprawdę sporą kwotą. Efekt latte to w skrócie systematyczne wydawanie stosunkowo niewielkich sum pieniędzy i niezdawanie sobie sprawy z tego ile one wynoszą w skali miesiąca czy roku. A kwoty mogą być naprawdę duże. Przyjmując, że kawa kosztuje 10 zł, to kupując ją codziennie przed pracą, wydamy 50 zł. Miesięcznie to już 200 zł, a rocznie – 2400 zł!

Czy tylko na kawie można oszczędzić?Wrzucanie monet do świnki skarbonki

Mimo że nazwa koncepcji Bacha wiąże się z kawą, oszczędzać można nie tylko na niej. Nada się do tego w zasadzie każdy wydatek, którego można sobie odmówić i to bez utraty komfortu. W końcu kawę można wypić przed wyjściem z domu lub zrobić do termosu. Można też zaparzyć ją już w pracy. Z czego jeszcze możemy zrezygnować? Dla jednych będzie to piwo, czy energetyk, dla innych kebab, baton lub lody. Nie muszą to być tylko przekąski i napoje. Do tej listy można dopisać np. popularne zdrapki.

Ile możemy zaoszczędzić, kupując dane rzeczy przez 5 dni w tygodniu?

  • Kawa (10 zł) – 50 zł na tydzień, 200 zł na miesiąc, 2400 zł na rok.
  • Piwo (3,50 zł) - 17,50 zł na tydzień, 87,50 zł na miesiąc, 1050 zł na rok.
  • Baton (2 zł) – 10 zł na tydzień, 40 zł na miesiąc i 480 zł na rok.

To dużo? Mało? To oczywiście zależy od punktu widzenia. Warto jednak mieć te wydatki na uwadze.

Czy faktycznie trzeba ze wszystkiego rezygnować?Myślący mężczyzna

Oczywiście, że nie trzeba rezygnować ze wszystkiego. Kluczowe jest tutaj to, by odrzucić te wydatki, które nie zmniejszają naszego komfortu - tak jak tę kawę, którą można wypić przed wyjściem lub zaparzyć już w pracy. Nie trzeba też rezygnować całkowicie. W końcu nawet rezygnując z tych przyjemności w co drugi dzień, można dużo zaoszczędzić. To, co jest ważne to to, by zaoszczędzone pieniądze przelać na konto oszczędnościowe lub lokatę. W przeciwnym wypadku prawdopodobne jest, że i tak je wydamy, ale na coś innego. Dobrym pomysłem może być zbieranie tych pieniędzy na coś droższego np. laptop, konsolę czy wakacje. Dzięki oszczędnościom zakup nie będzie dla portfela bolesny.

Źródło: forbes.pl, zaradnyfinansowo.pl, bogatyzwyboru.pl, opracowanie własne.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10662 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
24878 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14216 zadowolonych Klientów