TELEKOMY

ILE ZAPŁACISZ ZA MINUTĘ POŁĄCZENIA W UE? - ROAMING 2018

2 PAŹDZIERNIKA 2018

AKTUALIZACJA: SIERPIEŃ 2019

Wszyscy pamiętamy, że od połowy 2017 roku możemy korzystać z darmowego roamingu w krajach Unii Europejskiej, a także w Norwegi, Islandii oraz Liechtenstainie według zasady Roam like at home. Ta zmiana bardzo ucieszyła abonamentów, w tym roku 2018 pojawiły się jednak zmiany. Zobacz, czy zapłacisz za połączenia wykonane zagranicą i jaki może mogą być to koszty.

roaming-2018

Dlaczego operatorzy wprowadzają dopłaty do roamingu?

Wprowadzenie darmowych rozmów w Unii Europejskiej od początku nie było korzystnym rozwiązaniem dla przedstawicieli telekomów. Jeśli chodzi o Polskę, sieci odbierają mniejsze stawki od swoich partnerów zagranicą, niż muszą oddać im za klientów z naszego kraju. Dodatkowo polscy użytkownicy bardzo chętnie korzystają z darmowego roamingu. Dane zebrane przez BEREC wskazują na to, że Polacy od momentu wprowadzenia zmian do września 2017 roku wydzwonili aż 2 miliardy minut. To bardzo wysoki wynik w porównaniu do innych krajów UE. Jeśeli chodzi o korzystanie z Internetu wynik nie jest aż tak szokujący, jednak zużyliśmy 5,07 ml GB.

Niestety niektórzy klienci zaczęli nadużywać opcji bezpłatnych połączeń i nie tylko. Operatorzy od tego roku mogą wprowadzić dodatkowe opłaty w przypadku klientów, którzy korzystają z bezpłatnego roamingu podczas dłuższego pobytu za granicą bądź w przypadku nadmierne wykorzystywania pakietów darmowych połączeń czy transferu danych. Zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wprowadzenie dodatkowych kosztów otrzymały takie sieci, jak:

 • - Plus,
 • - Play,
 • - Orange i nju mobile,
 • - T-mobile (otrzymali zgodę jako statni),
 • - sieci typu MVNO: Premium Mobile, ITI NoevisionMobile Vikings, Virgin Mobile , Intermedia, FM Group Mobile, Telefonia Dialog.

Wysokość opłat w roamingu

Opłaty będą naliczane w przypadku, gdy klient przebywa za granicą dłużej niż 30 dni, a operator to zaobserwuje lub abonent korzysta z usług roamingowych zagranicą intensywniej niż z usług abonamentowych podczas przebywania w Polsce.

Jako pierwszy z operatorów, zgodę na wprowadzenia opłat w przypadku widocznego nadużycia zalet bezpłatnego roamingu w UE, uzyskał Plus GSM. Operator zdecydował się pobierać: 7 groszy za minutę wychodzącego połączenia głosowego, 5 groszy za minutę odebrania połączenia głosowego, za każdy GB transmisji danych pobrano 4,66 zł. Opłaty w Orange, Nju Mobile oraz Play są znacznie niższe, ale pobierane są opłaty również za wiadomości SMS i MMS.

Opłaty w sieciach Orange oraz Nju Mobile dotyczą osób, które posiadają oferty na kartę:

 • - połączenie wykonane – 5 groszy za minutę,
 • - połączenie odebrane – 2 grosze za minutę,
 • - wysłanie wiadomości SMS 1 grosz.

Opłaty w sieci Play obowiązuje w przypadku ofert abonamentowy oraz pakietów na kartę:

 • - połączenie wychodzące – 6 groszy za minutę,
 • - połączenie przychodzące 0 3 grosze za minutę,
 • - wysłana wiadomość SMS lub MMS – 1 grosz,
 • - 1 MB transmisji danych – 1,23 zł lub 1 GB za 12,58 zł.

Szukasz nowej oferty abonamentowej idealnej dla siebie i chcesz porównać abonamenty telefoniczne w kilka minut? Porównaj dostępne na rynku taryfy dzięki naszej porównywarce finansowej i wybierz opcję idealną dla siebie.


Tekst: Aleksandra Klement


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6093 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14217 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8124 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.