UBEZPIECZENIA

IKE CZY IKZE? JAK OSZCZĘDZAĆ NA EMERYTURĘ?

10 MARCA 2016

Pomimo, że odprowadzane składki emerytalne nie są za wysokie i również nie za wysokie mogą być w przyszłości nasze emerytury, nadal z różnych względów nie mamy skłonności do oszczędzania na ten cel. Może warto jednak zapoznać się z ofertami IKE i IKZE?

ike ikze emerytura

Dlaczego nie oszczędzamy na emeryturę?

Polacy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że na emeryturze jakość ich życia będzie dużo gorsza niż aktualnie. Obserwując życie dzisiejszych emerytów, porównując wysokość ich emerytur z wydatkami na opłaty, życie i lekarstwa, możemy bardzo łatwo stwierdzić, że dodatkowe oszczędzanie na emeryturę będzie nam zdecydowanie potrzebne. Pomimo tego, nadal nie podejmujemy tej decyzji, aby rozpocząć odkładanie pieniędzy.

Najczęściej tłumaczymy się brakiem wystarczających środków pieniężnych. Skoro już mamy mało na życie, to z czego oszczędzać? Po drugie, nawet jeśli już uda nam się oszczędzić pewną kwotę, to niebawem wydarzy się jakiś nieplanowany wydatek i będziemy musieli z tych oszczędności skorzystać. Sprawa bowiem będzie pilniejsza, na już i teraz, niż odległa emerytura. Wybranych pieniędzy jednak prawdopodobnie nie zwrócimy a jedynie zaczniemy oszczędzać od nowa licząc, że taka pilna sytuacja się znowu nie powtórzy. Niestety życie pełne jest pilnych sytuacji i wydatków a to od nas zależy, co z tym zrobimy.

IKE czy IKZE?

Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) zostały stworzone przez państwo właśnie po to, aby człowiek miał możliwość regularnego odkładania na własną emeryturę, bez podbierania tych pieniędzy i bez zadowalania się podstawową, niską kwotą emerytury. Przyjrzyjmy się tym dwóm produktom i porównajmy.

LIMITY: Wpłaty dokonuje się na podstawie wyliczeń prognozowanych wynagrodzeń miesięcznych na dany rok. W przypadku IKE limit wpłat jest prawie trzykrotnie wyższy niż w przypadku IKZE.

SPOSÓB WPŁATY: Wpłat dokonywać można według własnych możliwości i preferencji. Zarówno w IKE, jak i w IKZE, są na to trzy sposoby:
wpłacenie jednorazowo całego rocznego limitu
regularne, comiesięczne wpłacanie
nieregularne wpłacanie

WYPŁATA: W IKE nie ponosimy żadnych kosztów wypłaty. W IKZE natomiast, konieczne jest zapłacenie podatku dochodowego w stawce 10%.

WCZEŚNIEJSZA WYPŁATA: Jeśli chcemy dokonać wcześniejszego zwrotu nagromadzonych środków musimy liczyć się z opłaceniem podatku. W IKE następuje całościowy lub częściowy zwrot i konieczność zapłaty 19% podatku od dochodów kapitałowych. W IKZE nie ma możliwości częściowego zwrotu a podatek liczony jest skali podatkowej.


KORZYŚCI PODATKOWE: W obu przypadkach jesteśmy zwolnieni z podatku od zysków kapitałowych i podatku dochodowego.

WYPŁATA Z ZACHOWANIEM KORZYŚCI PODATKOWYCH: Wypłata taka następuje po spełnieniu ważnych warunków. W IKE konieczne jest ukończenie lat 60-ciu, osiągnięcie uprawnień emerytalnych lub ukończenie 55-ciu lat. W IKZE wypłata możliwa jest jedynie po osiągnięciu wieku 65 lat. Dodatkowo w obu przypadkach trzeba spełnić warunek mówiący o dokonywaniu wpłat przynajmniej w 5 latach kalendarzowych. W IKE istnieje również warunek mówiący o tym, że dokonywać należy ponad połowę wartości wpłat, ale nie później niż na 5 lat przed złożeniem wniosku o wypłatę.

DZIEDZICZENIE:  Zarówno w IKE, jak i w IKZE, dziedziczone są w całości wszystkie zgromadzone oszczędności. Nie trzeba też płacić podatku od spadków i darowizn. Przenoszenie środków pieniężnych z IKE na własne konto lub wypłacanie ich nie ponosi żadnych kosztów podatku dochodowego. W IKZE przy wypłacie należy zapłacić podatek dochodowy 10%, chyba, że pieniądze zostaną przeniesione wprost na własne konto w trzecim filarze.

Odkładanie na własną emeryturę to ważna część udziału na rzecz naszej przyszłości. Bez względu na to, czy wybierzemy IKE czy IKZE, czy może zupełnie inne produkty oszczędzania długoterminowego, jak np. lokaty, zdajemy sobie sprawę z tego, że robimy coś ważnego dla samych siebie. Warto zadbać o swoją przyszłość już dziś i wybrać rodzaj oszczędności.

Przeczytaj również nasze artykuły "Czy Polacy oszczędzają na emeryturę?" oraz "Oszczędzanie - zwyczaje i postawy Polaków". Zapraszamy!Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.