Po śmierci bliskiego, który miał wykupione ubezpieczenie na życie, jego krewnym często nasuwa się pytanie: czy ubezpieczenie wchodzi w skład masy spadkowej? Jest to sprawa, która pomimo żalu i smutku po stracie bliskiej osoby, musi zostać jak najszybciej wyjaśniona. Warto wiedzieć, czy ktoś może otrzymać wypłatę z ubezpieczenia na życie po śmierci zmarłego oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.
Co wchodzi w skład masy spadkowej?
Istnieje reguła określająca, ze każda osoba zmarła powinna zostawić bliskim coś po sobie. W domyśle chodzi o majątek, choć jak się okazuje nierzadko są to również długi. Zachowek jednak należy się prawnie każdemu, kto pozostawał w bliskim pokrewieństwie ze zmarłym. Oczywiście w pierwszej kolejności liczy się testament, jednak jeśli najbliżsi nie zostali w nim ujęci lub otrzymali dużo niższy spadek, niż należałoby im się z racji zachowku, prawo określa swoje własne zasady.
Co wchodzi w skład masy spadkowej? Własność nieruchomości, własność ruchomości oraz wszelkie prawa i obowiązki, również te związane z długami zmarłego. Co jednak z ubezpieczeniem na życie?
Czy ubezpieczenie na życie wchodzi w skład masy spadkowej?
Ubezpieczenie na życie nie wchodzi w skład masy spadkowej. Oznacza to, że pieniądze z ubezpieczenia zmarłego można otrzymać niezależnie od toczących się spraw spadkowych, a po ich przyjęciu nie trzeba rozliczać się z podatku od spadku.
Osobami uprawnionymi do otrzymania spadku są osoby spokrewnione ze zmarłym. W przypadku pieniędzy z polisy na życie ta zasada nie obowiązuje.
Pieniądze otrzyma każda osoba, która zostanie wymieniona w dokumentach ubezpieczeń, bez względu na to, czy posiada jakiekolwiek pokrewieństwo z osoba ubezpieczoną. Jest to bardzo dobra opcja dla osób żyjących w związkach nieformalnych lub bliskich przyjaciół.
Osoba posiadająca rodzinę, również będzie mogła lepiej zadbać o to, w czyje ręce i jak szybko trafi spadek, jeśli po wykupieniu polisy na życie wymieni bliskich w dokumentach, jako osoby uposażone. Bez względu na to, ilu spadkobierców się wtedy znajdzie, rodzina otrzyma wszystkie pieniądze zgromadzone na polisie w terminie do 30 dni.
Oczywiście osoby uposażone można w każdej chwili zmienić. Jeżeli w chwili śmierci istnieje kilka osób wymienionych w dokumentach jako osoby uprawnione do otrzymania należnego świadczenia z tytułu śmierci osoby ubezpieczonej, a jednocześnie nie ma żadnej wzmianki o rozkładzie procentowym (czyli ile komu się należy), należna suma pieniędzy zostaje podzielona równo pomiędzy każdą z tych osób. Jeśli zatem zależy Ci, aby żona otrzymała więcej pieniędzy niż dzieci, musisz zawrzeć taką informację w dokumentach.
Wykupienie ubezpieczenia na życie może więc po naszej śmierci znacząco wspomóc finansowo naszych bliskich. W dodatku należeć się będzie tym osobom, które osobiście wskażemy jako uposażone. Warto zadbać wcześniej o najbliższych i wykupując najlepszą polisę na życie wspomóc ich finansowo. Inne pozostawione przez nas środki najpewniej wejdą w skład masy spadkowej i w związku z procedurami minie sporo czasu, zanim nasi bliscy je otrzymają. Dlatego też ubezpieczenie na życie jest dobrym rozwiązaniem, które pomoże bloskim uporać się chociażby z kosztami pogrzebu.
W skład masy spadkowej wchodzą np. pieniądze na koncie osobistym lub lokatach bankowych. Możemy oczywiście zadecydować, kto odziedziczy nasze konto bankowe i otrzyma pieniądze, będzie musiał jednak poczekać, aż zostaną mu przyznane w toku sprawy spadkowej. Polisa na życie zapewniłaby im zastrzyk finansowy dużo szybciej.
Kiedy osoby uposażone nie mogą otrzymać pieniędzy z polisy zmarłego?
Istnieją wyjątkowe sytuacje, kiedy możemy mieć problem z otrzymaniem pieniędzy z ubezpieczenia bliskiej osoby, mimo iż zostaliśmy wskazani jako osoba uposażona. Jedną z takich sytuacji jest zmiana w zapisie dokumentów. Choć bliski zapewniał nas, że zostaliśmy uposażeni, mógł zmienić ten zapis w tajemnicy. Jeżeli zatem pieniądze nie zostały wypłacone, wysoce prawdopodobne jest, że zapis ten został zmieniony i po prostu nie zostaliśmy uposażeni.
Inną sytuacją jest podejrzenie, że osoba uposażona przyczyniła się pośrednio lub bezpośrednio do śmierci osoby ubezpieczonej. W takim wypadku pieniądze nie zostaną wypłacone do czasu rozwiązania tej sprawy przed odpowiednie służby. No i kolejna sytuacja, bardzo oczywista, w której uposażony zmarł przed śmiercią ubezpieczonego.
Polisę na życie warto posiadać z różnych powodów. Jednym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego, najczęściej swoim bliskim, w razie naszej nagłej śmierci. Jest to ważne szczególnie, jeśli bliskie nam osoby nie są z nami spokrewnione i mogą nie otrzymać spadku, ponieważ nie będzie im się należał z punktu widzenia prawa. Ubezpieczenie na życie nie wchodzi w skład masy spadkowej i nie jest rozliczane przez prawo spadkowe, zatem umożliwia spokojne zabezpieczenie każdej osoby, jaką wymienimy w dokumentach. Im wyższa kwota polisy, tym lepsze zabezpieczenie bliskich na wypadek naszej śmierci. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się, którą firmę ubezpieczeniową wybrać, porównaj oferty w naszej porównywarce ubezpieczeń na życie.
Zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!