UBEZPIECZENIA

UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE A SPADEK

7 KWIETNIA 2016

Po śmierci bliskiego, który miał wykupione ubezpieczenie na życie, jego krewnym często nasuwa się pytanie: czy ubezpieczenie wchodzi w skład masy spadkowej? Jest to sprawa, która pomimo żalu i smutku po stracie bliskiej osoby, musi zostać jak najszybciej wyjaśniona. Warto wiedzieć, czy ktoś może otrzymać wypłatę z ubezpieczenia na życie po śmierci zmarłego oraz co wchodzi w skład masy spadkowej.

spadek

Co wchodzi w skład masy spadkowej?

Istnieje reguła określająca, ze każda osoba zmarła powinna zostawić bliskim coś po sobie. W domyśle chodzi o majątek, choć jak się okazuje nierzadko są to również długi. Zachowek jednak należy się prawnie każdemu, kto pozostawał w bliskim pokrewieństwie ze zmarłym. Oczywiście w pierwszej kolejności liczy się testament, jednak jeśli najbliżsi nie zostali w nim ujęci lub otrzymali dużo niższy spadek, niż należałoby im się z racji zachowku, prawo określa swoje własne zasady.

Co wchodzi w skład masy spadkowej? Własność nieruchomości, własność ruchomości oraz wszelkie prawa i obowiązki, również te związane z długami zmarłego. Co jednak z ubezpieczeniem na życie?

Czy ubezpieczenie na życie wchodzi w skład masy spadkowej?

Ubezpieczenie na życie nie wchodzi w skład masy spadkowej. Oznacza to, że pieniądze z ubezpieczenia zmarłego można otrzymać niezależnie od toczących się spraw spadkowych, a po ich przyjęciu nie trzeba rozliczać się z podatku od spadku.

Osobami uprawnionymi do otrzymania spadku są osoby spokrewnione ze zmarłym. W przypadku pieniędzy z polisy na życie ta zasada nie obowiązuje.

Pieniądze otrzyma każda osoba, która zostanie  wymieniona w dokumentach ubezpieczeń, bez względu na to, czy posiada jakiekolwiek pokrewieństwo z osoba ubezpieczoną. Jest to bardzo dobra opcja dla osób żyjących w związkach nieformalnych lub bliskich przyjaciół.

Osoba posiadająca rodzinę, również będzie mogła lepiej zadbać o to, w czyje ręce i jak szybko trafi spadek, jeśli po wykupieniu polisy na życie wymieni bliskich w dokumentach, jako osoby uposażone. Bez względu na to, ilu spadkobierców się wtedy znajdzie, rodzina otrzyma wszystkie pieniądze zgromadzone na polisie w terminie do 30 dni.

Oczywiście osoby uposażone można w każdej chwili zmienić. Jeżeli w chwili śmierci istnieje kilka osób wymienionych w dokumentach jako osoby uprawnione do otrzymania należnego świadczenia z tytułu śmierci osoby ubezpieczonej, a jednocześnie nie ma żadnej wzmianki o rozkładzie procentowym (czyli ile komu się należy), należna suma pieniędzy zostaje podzielona równo pomiędzy każdą z tych osób. Jeśli zatem zależy Ci, aby żona otrzymała więcej pieniędzy niż dzieci, musisz zawrzeć taką informację w dokumentach.

Wykupienie ubezpieczenia na życie może więc po naszej śmierci znacząco wspomóc finansowo naszych bliskich. W dodatku należeć się będzie tym osobom, które osobiście wskażemy jako uposażone. Warto zadbać wcześniej o najbliższych i wykupując najlepszą polisę na życie wspomóc ich finansowo. Inne pozostawione przez nas środki najpewniej wejdą w skład masy spadkowej i w związku z procedurami minie sporo czasu, zanim nasi bliscy je otrzymają. Dlatego też ubezpieczenie na życie jest dobrym rozwiązaniem, które pomoże bloskim uporać się chociażby z kosztami pogrzebu.

W skład masy spadkowej wchodzą np. pieniądze na koncie osobistym lub lokatach bankowych. Możemy oczywiście zadecydować, kto odziedziczy nasze konto bankowe i otrzyma pieniądze, będzie musiał jednak poczekać, aż zostaną mu przyznane w toku sprawy spadkowej. Polisa na życie zapewniłaby im zastrzyk finansowy dużo szybciej.

Kiedy osoby uposażone nie mogą otrzymać pieniędzy z polisy zmarłego?

Istnieją wyjątkowe sytuacje, kiedy możemy mieć problem z otrzymaniem pieniędzy z ubezpieczenia bliskiej osoby, mimo iż zostaliśmy wskazani jako osoba uposażona. Jedną z takich sytuacji jest zmiana w zapisie dokumentów. Choć bliski zapewniał nas, że zostaliśmy uposażeni, mógł zmienić ten zapis w tajemnicy. Jeżeli zatem pieniądze nie zostały wypłacone, wysoce prawdopodobne jest, że zapis ten został zmieniony i po prostu nie zostaliśmy uposażeni.

Inną sytuacją jest podejrzenie, że osoba uposażona przyczyniła się pośrednio lub bezpośrednio do śmierci osoby ubezpieczonej. W takim wypadku pieniądze nie zostaną wypłacone do czasu rozwiązania tej sprawy przed odpowiednie służby. No i kolejna sytuacja, bardzo oczywista, w której uposażony zmarł przed śmiercią ubezpieczonego.
Polisę na życie warto posiadać z różnych powodów. Jednym z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego, najczęściej swoim bliskim, w razie naszej nagłej śmierci. Jest to ważne szczególnie, jeśli bliskie nam osoby nie są z nami spokrewnione i mogą nie otrzymać spadku, ponieważ nie będzie im się należał z punktu widzenia prawa. Ubezpieczenie na życie nie wchodzi w skład masy spadkowej i nie jest rozliczane przez prawo spadkowe, zatem umożliwia spokojne zabezpieczenie każdej osoby, jaką wymienimy w dokumentach. Im wyższa kwota polisy, tym lepsze zabezpieczenie bliskich na wypadek naszej śmierci. Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się, którą firmę ubezpieczeniową wybrać, porównaj oferty w naszej porównywarce ubezpieczeń na życie.
Zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.