AKTUALNOŚCI

OBNIŻKA PODSTAWOWEJ STAWKI PODATKU PIT JUŻ WESZŁA W ŻYCIE

22 LISTOPADA 2019

Od dnia 1 października 2019 roku w Polsce obowiązuje obniżona podstawowa stawka podatku PIT. Efektem wprowadzonych zmian jest wzrost dotychczasowych kosztów uzyskania przychodu.Zmieni się również procent pierwszego progu podatkowego. Jak szacuje resort finansów, zmiana objęła swoim zasięgiem 25 milionów Polaków.

obnizka podstawowej stawki podatku

Obniżka podstawowej stawki podatku PIT - pierwszy próg zmalał do 17%

Obniżona stawka podatkowa dotyczy wszystkich osób, które płacą podatek na zasadach ogólnych, przy równoczesnym zastosowaniu skali podatkowej – oprócz osób zatrudnionych na umowę o pracę oraz umowy cywilnoprawne będą to również renciści, emeryci oraz przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z ryczałtu lub podatku liniowego. Wyższy próg podatku dochodowego – stawka 32% - pozostaje jednak bez zmian. Obowiązuje ona od dochodu przekraczającego wspomniany we wstępie pułap 85 528 zł.

W zakresie kosztów uzyskania przychodów (w ujęciu rocznym i miesięcznym) wprowadzono co najmniej dwukrotne podwyżki. Obecne stawki wyglądają następująco:

  •          250 zł miesięcznie – wcześniej 111,25 zł (w przypadku jednoetatowców),
  •          300 zł miesięcznie – wcześniej 139,09 zł (w przypadku dojeżdżających jednoetatowców),
  •          3000 zł rocznie – wcześniej 1335 zł (w przypadku miejscowych jednoetatowców),
  •          3600 zł rocznie – wcześniej 1668,72 zł (w przypadku dojeżdżających jednoetatowców),
  •          4500 zł rocznie – wcześniej 2002,05 zł (w przypadku wieloetatowców),
  •          5400 zł rocznie – wcześniej 2502,56 zł (w przypadku dojeżdżających wieloetatowców).

Ministerstwo Finansów tłumaczyło zmiany potrzebą zmniejszenia klina podatkowego oraz pozostawienia większej ilości pieniędzy w kieszeniach Polaków. Polak zarabiający minimalną krajową zaoszczędzi na tym rocznie 472 zł, natomiast osoby pobierające miesięcznie przeciętne wynagrodzenie oddadzą fiskusowi o 732 zł mniej. W ostatnim kwartale 2019 roku zmiany podatkowe mają kosztować budżet niespełna 3 miliardy złotych, natomiast w 2020 roku i latach kolejnych niecałe 10 miliardów złotych.

Należy przypomnieć, że jest to kolejna ulga podatkowa wprowadzona w 2019, po zniesieniu podatku dochodowego PIT dla młodych ludzi poniżej 26-go roku życia. Od drugiej połowy bieżącego roku osoby zatrudnione na umowy o pracę lub umowę zlecenie nie płacą podatku dochodowego, przez co ich wynagrodzenie jest o niemal 1/5 wyższe niż do tej pory. Ulga dotyczy dochodów do poziomu pierwszego progu, czyli 85 528 zł. Po przekroczeniu tej kwoty podatek jest normalnie pobierany na rzecz fiskusa.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10662 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
24878 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14216 zadowolonych Klientów