AKTUALNOŚCI

PIT PO TERMINIE - CO MI GROZI?

4 MAJA 2016

Składanie corocznej deklaracji PIT jest obowiązkiem każdego dorosłego podatnika. Konieczne jest również dopilnowanie obowiązujących terminów, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Co grozi osobie, która do tej pory nie rozliczyła się i nie zapłaciła należnego podatku?

termin

Czas na złożenie deklaracji podatkowej i zapłacenie podatku minął 2 maja. W tym roku mieliśmy na to 2 dni więcej ze względu na to, iż ostatni dzień kwietnia wypadał w weekend, a terminy obowiązują w dni robocze. Sposobów na rozliczenie się było kilka. Można to było zrobić osobiście składając deklarację w formie papierowej w Urzędzie Skarbowym, do której należy podatnik. Można też było oto w bardzo prosty sposób przez internet. Pomimo tego mogło się zdarzyć, że komuś nie udało się złożyć deklaracji na czas i teraz musi liczyć się z konsekwencjami.

PIT po terminie

Złożenie deklaracji zeznania podatkowego po terminie uznawane jest według prawa za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Mówi o tym ustawa z dnia 10 września 1999 r. kodeks karny skarbowy (Dz.U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765, dalej KKS). Nieważne czy związane to było z celowym zaniechaniem czy przypadkowym zaniedbaniem. Każda osoba będąca podatnikiem musi zadbać o to, aby zeznanie podatkowe na czas wpłynęło do właściwego Urzędu Skarbowego. Jeśli tego nie zrobi czeka go kara, która określana jest na podstawie stopnia wykroczenia.

Czym się różni wykroczenie skarbowego od przestępstwa skarbowego? O wykroczeniu mówimy wtedy, gdy podatnik nie składając deklaracji rocznej PIT naraził Państwo na straty z rzędu maksymalnie 9.250,00 zł (pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia). Obejmuje go wtedy kara grzywny, która może wynosić od 185 zł aż do 37.000,00 zł. O przestępstwie z kolei mówimy, gdy kwota strat przewyższała pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia. Jest to poważniejsza sprawa, za którą kara grzywny wynosi od 616,70 zł a podatnikowi grozi również kara pozbawienia wolności lub jej ograniczenia.

Nie warto jednak wpadać w panikę. W przypadku niezłożenia deklaracji PIT należy niezwłocznie zgłosić się do Urzędu Skarbowego i wziąć na siebie całkowitą odpowiedzialność oraz poddać się karze. Dla większości kary te zapewne, choć bardzo nieprzyjemne, będą z rzędu niższych kwot grzywny. Większe grzywny i kary pozbawienia wolności odnoszą się do bardzo poważnych przestępstw skarbowych. Należy pamiętać, że zarówno te drobne przewinienia, jak i te poważne, są zawsze jednakowo brane pod uwagę i sprawiedliwie rozliczane. Nie ma więc co liczyć, ze Urząd Skarbowy nie zajmie się naszym “drobnym” występkiem.

Zapłata podatku PIT po terminie

Czasem po wypełnieniu deklaracji rocznej PIT okazuje się, że trzeba zapłacić podatek. Co, gdy minął już termin jego zapłaty? Jeśli deklaracja PIT została złożona w terminie, podatnik nie musi się martwić. Nie obejmą go żadne poważne kary związane z odpowiedzialnością karno-sądową a jedynie naliczą się odsetki za zwłokę. Tak czy owak podatek musi być jak najszybciej zapłacony. Celowe i nagminne niepłacenie podatku nie jest już tym samym, co jego przypadkowe jednorazowe niezapłacenie w terminie. Te pierwsze podlega już karze.

Dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i nie są w stanie zapłacić podatku, możliwe są różne rozwiązania, takie jak: rozłożenie płatności na raty, odroczenie płatności lub jej całkowite umorzenie. Te ostatnie występuje bardzo rzadko i tylko w naprawdę wyjątkowych okolicznościach. Aby zaistniała którakolwiek z ulg podatkowych, musi być ona bardzo dobrze uargumentowana i poświadczona. Ulgi nie mają na celu zwolnienia podatnika z zapłacenia należnego podatku a jedynie ograniczenie narzucanych na niego odsetek podatkowych. Podatek trzeba zapłacić i tak. Sprawa komplikuje się natomiast, jeśli podatnik nie złożył deklaracji w terminie, ale o tym pisaliśmy już wyżej (patrz: PIT po terminie).

Więcej informacji na temat tego, co grozi za niezłożenie PITu w terminie znajdziesz w ciekawym filmie pod tym linkiem.

Jak się okazuje, złożenie deklaracji PIT w terminie jest najważniejsze. Jeśli jednak z pewnych względów nie udało się tego dopilnować, trzeba poczuć się do odpowiedzialności i poddać karze. Podatnik, który współpracuje z Urzędem Skarbowym i nie podejmuje celowych działań przestępczych skarbowych, ma szanse na szybkie załatwienie tej nieprzyjemnej sprawy a w razie problemów może też liczyć na ulgi podatkowe.Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.