AKTUALNOŚCI

PODWYŻKA SKŁADEK ZUS DLA PRZEDSIĘBIORCÓW W 2020 ROKU

8 SIERPNIA 2019

Z najnowszych planów finansowych rządu, zaprezentowanych w 2019 roku wynika, że zmianie ulegną stawki wpłacane na składki z tytułu ubezpieczenia społeczne. Mówi się o  znaczących podwyżkach. Najbardziej na podwyżkach ucierpią osoby prowadzące jednoosobowe lub niewielkie działalności i posiadające nieduży miesięczny obrót.

podwyzka skladek zus

Wzrost składek o co najmniej 10%

Według założeń do projektu budżetu państwa na rok 2020, średnie wynagrodzenie brutto ma wzrosnąć z poziomu 4765 zł do 5227 zł, co przełoży się na silny wzrost poziomu składek ZUS. Właśnie na podstawie tego wskaźnika (przeciętnego wynagrodzenia) obliczana jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.

Z kwoty 5227 zł należy wyciągnąć 60% wartości, co daje 3136,20 zł. Składki wyliczane od wyższej podstawy zdecydowanie wzrastają i prezentowałyby się następująco:

  •          Składa emerytalna – 612,19 zł
  •          Składka chorobowa – 76,84 zł
  •          Składka rentowa – 250,90 zł
  •          Składka wypadkowa – 53,37 zł
  •          Składka na fundusz pracy – 76,84 zł

Oznacza to, że łącznie składka na ubezpieczenia społeczne wzrośnie o niespełna 95 zł z poziomu 975 zł z 2019 roku do poziomu 1069 zł w 2020 roku. Oprócz tego dodatkowym kosztem, który spadnie na przedsiębiorców będzie składka zdrowotna. Obecnie nie można wyliczyć jednak jej dokładnej wysokości, gdyż podstawę do prowadzenia rachunków rząd zaprezentuje dopiero w styczniu 2020 roku.

Przyjmując jednak, że podwyżka ubiegłoroczna wyniosła 22,38 zł, przez co składka wzrosła do 342,32 zł w roku bieżącym, można założyć, że w 2020 roku składka zdrowotna wyniesie około 370 złotych. Przełoży się to na łączny wzrost miesięcznie opłacanych składek o około 130 złotych w stosunku do tych, które obecnie płacą przedsiębiorcy (1316,97 zł to dokładna suma składek).

Na zmianach skorzystają jedynie posiadający „Mały ZUS”

Na dynamicznym wzroście prognozowanych wynagrodzeń zyskają Ci przedsiębiorcy, którzy korzystają od początku 2019 roku z programu „Małego ZUSu”. Ten przysługuje tym firmom, których łączny obrót z działalności gospodarczej w roku wcześniejszym nie przekroczył trzydziestokrotności wynagrodzenia minimalnego. W 2019 roku wartość ta wynosiła 63 tysiące złotych, natomiast w 2020 roku wyniesie co najmniej 73,5 tysiąca złotych, co przekłada się na średni miesięczny obrót w wysokości 6125 złotych w przyszłym roku.

W efekcie korzystający z „Małego ZUSu” przedsiębiorcy będą mogli generować obroty miesięczne wyższe o niemal 1000 złotych i nadal korzystać z preferencyjnej wysokości składek. Jako ciekawostkę warto podać również fakt, że od poprzedniego roku standardowa wysokość miesięcznych składek społecznych ZUS dla przedsiębiorców wzrośnie łącznie o ponad 200 złotych, co daje dwa lata rekordowych podwyżek z rzędu.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
9702 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
22638 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
12936 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.