AKTUALNOŚCI

ZMIANY W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS OD 1 LIPCA 2019 ROKU

22 KWIETNIA 2019

Od 1 lipca świadczenie socjalne 500+ będzie wypłacane na wszystkie dzieci w Polsce niezależnie od sytuacji majątkowej rodziców. Wsparcie będzie wypłacane również rodzicom jednego dziecka.  Z poniższego artykułu dowiesz się, o ile wzrosną koszty budżetowe, jak można ubiegać się o pieniądze w ramach programu Rodzina 500+ oraz kiedy rozpoczną się wypłaty nowych świadczeń.

zmiany w programie rodzina 500 plus

Wniosek – 500 plus na pierwsze dziecko

W swojej pierwotnej formie program Rodzina 500 plus obejmował bez wyjątku każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Świadczenie na pierwsze dziecko otrzymywali jedynie Ci rodzice, których miesięczny dochód na członka rodziny nie przekraczał 800 zł (lub 1200 zł w przypadku dzieci niepełnosprawnych).

Zgodnie z zapowiedziami rządu złożonymi jeszcze w lutym 2019 roku, forma programu ma ulec zmianie. W efekcie od 1 lipca 2019 roku każdy rodzic, niezależnie od miesięcznego uposażenia, będzie mógł ubiegać się o wypłatę 500 złotych na każde ze swoich dzieci. W tym celu niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku – w formie elektronicznej można wypełniać go i przesyłać poprzez portal ePUAP, Emp@atia lub bezpośrednio z poziomu bankowości elektronicznej. Składając wniosek na 500 plus w formie tradycyjnej trzeba będzie poczekać dodatkowy miesiąc (do 1 sierpnia 2019 roku), bowiem od tej daty będą przyjmowane przez gminy w specjalnie wyznaczonych punktach.

Wypłata transzy środków w ramach 500+ na pierwsze dziecko będzie uzależniona od sprawności działania samorządów. Rząd uspokaja jednak, że rodzice, którzy nie otrzymają świadczenia w lipcu, a nawet sierpniu, będą mogli liczyć na wyrównanie stawek w kolejnych miesiącach.

Koszt programu 500+ wzrośnie do niemal 50 miliardów złotych rocznie?

W 2018 roku środki przeznaczone na realizację programu 500+ wyniosły 24,5 miliarda złotych. Jak wynika z obecnych wyliczeń, jego rozszerzenie również na pierwsze dziecko w każdej polskiej rodzinie zwiększy obciążenie budżetowe o co najmniej 20 miliardów złotych. W związku z tym utrzymanie pakietu socjalnego może wynieść nawet 50 miliardów złotych rocznie. W tym roku rozszerzenie programu ma kosztować około 10 miliardów złotych.

Skąd rząd zamierza wziąć środki na finansowanie programu? Z jednej strony partia rządząca twierdzi, że budżet nadal generuje okresowe nadwyżki, co więcej program w dużej mierze pokrywany jest z dodatkowych zysków będących efektem uszczelniania systemu ściągalności podatku VAT.

Więcej czasu na złożenie wniosku po urodzeniu dziecka

Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci dotyczy również kwestii tego, jak wypełnić wniosek o 500 plus . Do tej pory rodzice musieli składać wniosek na 500+ w miesiącu urodzenia dziecka (w innym wypadku kwota za dany miesiąc przepadała). Po nowelizacji ustawy rodzice będą mieli więcej czasu na wnioskowanie (do trzech miesięcy), bez ryzyka utraty wypłaty świadczeń.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
8682 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
20258 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
11576 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.