DORADCA KLIENTA

JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK O PODZIAŁ MAJĄTKU?

15 KWIETNIA 2019

Jeżeli bierzesz pod uwagę o podział majątku, który współdzielisz lub współdzieliłeś ze swoim małżonkiem musisz rozwiązać wspólnotę majątkową małżeńską. W zdecydowanej większości przypadków ma to miejsce w momencie rozwodu, może nastąpić jednak również w jego trakcie lub jeszcze przed nim. W tym artykule dowiesz się, jak złożyć wniosek o podział majątku oraz jakie sprawy powinieneś załatwić.

wniosek o podzial majatku

Podział majątku ugodowy lub sądowny

W przypadku umownego podziału majątku niezbędne jest spisanie umowy pomiędzy małżonkami, na której znajdą się wszystkie szczegóły dotyczące podziału. W przypadku gdy w skład wspomnianego majątku wchodzą jakiekolwiek nieruchomości, wtedy umowę należy sporządzić w formie aktu notarialnego przed notariuszem. Jeżeli małżonkowie nie są w stanie samodzielnie dogadać się co do podziału, wtedy podział majątku wspólnego odbywa się na drodze sądowej.  

W przypadku gdy podział majątku nie ma miejsca w ramach sprawy rozwodowej, wtedy niezbędne jest złożenie osobnego wniosku do sądu rejonowego. Tutaj istnieje kilka metod podziału:

  •          egzekucyjna sprzedaż majątku i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży;
  •          przyznanie rzeczy żonie lub mężowi na wyłączoną własność, jednak z obowiązkiem spłaty drugiej strony;
  •          podział w naturze – podzielenie się pieniędzmi, wyodrębnienie niezależnych lokali w ramach jednego budynku, itd.

Gdzie należy złożyć wniosek o podział majątku i ile kosztuje?

W przypadku podziału majątku wspólnego w sprawie zawsze rozstrzygał będzie sąd rejonowy działający na terenie znajdowania się majątku wspólnego. W przypadku gdy jednak majątek znajduje się w różnych miejscach, wtedy wnioskujący o jego podział będzie mógł wybrać sąd, w którym złoży wniosek (oczywiście chodzi o sądy, na terenach których jurysdykcji znajdują się przedmioty stanowiące wspomniany majątek).

Opłaty za wniosek o podział majątku – podobnie jak wszystkie inne sprawy w ramach postępowań cywilnych – będą obligatoryjne. W tym przypadku mowa o stałej opłacie wynoszącej 1000 złotych. Opłata dokonywana jest na rachunek właściwego sądu jeszcze przed złożeniem wniosku o podział, załączając do niego dowód uiszczenia opłaty.

Jeżeli małżonkowie wcześniej dogadali się (samodzielnie lub przy współpracy z prawnikami) w jaki sposób chcą podzielić swój majątek, wtedy opłata zdecydowanie spada, do kwoty 300 złotych. W takim przypadku do wniosku trzeba załączyć jednak projekt podziału majątku. W trakcie procesu sądowego mogą wystąpić konieczności uiszczenia opłat dodatkowych, na przykład za pracę rzeczoznawcy oceniającego wartość poszczególnych elementów majątku.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5736 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13384 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7648 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.