FINANSE A MOTORYZACJA

CZY KAŻDA FIRMA MOŻE WZIĄĆ SAMOCHÓD W LEASING?

30 LISTOPADA 2018

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że najdroższą formą finansowania jest kapitał własny. Właśnie dlatego poszukuje się innych rozwiązań zewnętrznego pozyskania gotówki – wśród tych najpopularniejszych znajduje się oczywiście kredyt lub leasing. Czy jednak wszystkie podmioty gospodarczemogą wziąć samochód w leasing? Jakie są obostrzenia prawne oraz wymogi stawiane przez firmy leasingowe?

Każdy przedsiębiorca może ubiegać się o leasing

Jeżeli miałeś obawy, czy Twój biznes będzie miał możliwość podpisania umowy leasingowej, to już na samym wstępie poniższego artykułu rozwiejemy Twoje wątpliwości. Każdy przedsiębiorca, również ten prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może skorzystać z leasingu samochodu (lub innych pojazdów i sprzętów). Niezależnie od tego, w jakiej branży działa na co dzień oraz jaka jest charakterystyka świadczonych usług lub oferowanych produktów.

Nie oznacza to oczywiście, że każda firma leasingowa przyjmuje przedsiębiorców z otwartymi ramionami, oferując im finansowanie bez wcześniejszej weryfikacji. Możliwość sfinalizowania takowej transakcji jest obarczona licznymi wymogami, a firmy leasingowe każdego klienta rozpatrują indywidualnie. Jakie kroki musisz więc podjąć, aby nabyć samochód w leasing?

Uproszczona procedura dla MŚP

Przedsiębiorcy działający w sektorze MŚP korzystają z uproszczonej procedury zawarcia umowy leasingowej, w której liczba wymaganych dokumentów jest ograniczona do niezbędnego minimum. W efekcie właściciel biznesu musi przedłożyć informacje o numerach NIP, REGON, KRS lub EDG, dwa różne dokumenty tożsamości ze zdjęciem osób, które reprezentują firmę oraz wypełniony wniosek o leasing. Oczywiście leasingowany sprzęt musi mieć odpowiednie zabezpieczenie – w związku z tym leasingodawca sprawdzi zdolności finansowe potencjalnego klienta, aby upewnić się, że będzie on w stanie terminowo spłacać raty. Jeżeli nie ma żadnych dodatkowych zastrzeżeń, umowa zostaje podpisana, leasingobiorca uiszcza opłatę wstępną i odbiera samochód.

W przypadku pojazdów do 3,5 tony leasingiem objęte są nie tylko samochody, ale również quady i motocykle, a wartość leasingowanego środka trwałego ustalana jest indywidualnie dla każdego klienta. Elastyczność jest zazwyczaj bardzo duża, w efekcie praktycznie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie na podpisanie umowy leasingowej. Co więcej, możliwość taką posiadają również konsumenci, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej.

Elastyczniej i łatwiej niż w przypadku kredytów

Przedsiębiorca podpisujący umowę leasingową zwiększa swoje comiesięczne koszty, zmniejszając tym samym podstawę opodatkowania. Rozwiązania leasingowe są o wiele popularniejsze od kredytów samochodowych, przede wszystkim ze względu na swoją prostotę – wymagają mniejszej liczby formalności i umożliwiają podmiotowi szybsze rozpoczęcie użytkowania leasingowanego pojazdu.

Co więcej, leasingobiorca, na zgodę leasingodawcy, ma możliwość kształtowania terminów płatności. W przypadku prowadzenia działalności sezonowej, w której przychód uzależniony jest od okresu w przeciągu roku, może mieć to ogromne znaczenie.

Na mocy przepisów, które weszły w życie w 2013 roku, przedsiębiorca ma również możliwość przeniesienia umowy leasingu na inny podmiot, w przypadku ewentualnych kłopotów z regulowaniem rat w terminie. Jeżeli masz więc obawy, czy będziesz w stanie wywiązać się z umowy leasingowej w dłuższym okresie czasu, to z pewnością powyższa możliwość będzie dodatkowym zabezpieczeniem.

Leasing na samochód używany i bez prawa jazdy?

Wbrew powszechnej opinii, umową leasingową objęte mogą zostać nie tylko nowe pojazdy, ale również samochody używane. W takim przypadku przedsiębiorca będzie mógł skorzystać tylko z leasingu finansowego, niezbędna będzie wycena danego pojazdu przez rzeczoznawcę, a koszty przeglądów spadną na leasingobiorcę. Oferta uzależniona jest od leasingodawcy, z którym podmiot podpisuje umowę, a stawiane wymagania są bardzo często wysokie (odkup jedynie od autoryzowanych dealerów, wysoka opłata wstępna, itd.).

Co więcej, do wzięcia samochodu w leasing nie trzeba posiadać prawa jazdy. W takim przypadku niezbędne będzie jednak udowodnienie zasadności podpisania umowy leasingowej i wskazania osoby, która w ramach przedsiębiorstwa będzie z samochodu korzystać.

Leasing to dla przedsiębiorców dużo wygodniejsze rozwiązanie niż kredyt samochodowy – chociażby ze względu na mniejszą liczbę koniecznych do wypełnienia formalności.Na szczęście więc odpowiedź na początkowe pytanie jest twierdząca – każdy przedsiębiorca może wziąć samochód w leasing. Może on również liczyć na wiele udogodnień, włącznie z możliwością przeniesienia umowy leasingu na inny podmiot w przypadku kłopotów finansowych firmy.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10233 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
23877 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
13644 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.