KREDYTY, POŻYCZKI

CZY KREDYTY W 2020 ROKU BĘDĄ DROŻSZE?

24 MARCA 2020

2019 był rekordowym rokiem pod względem wartości i ilości przyznanych przez banki komercyjne w Polsce kredytów hipotecznych. Obecne niskie stopy procentowe w Narodowym Banku Polskim oraz wysoka dynamika wzrostu zarobków powodują, że konsumenci o wiele chętniej i częściej decydują się zaciągać kredyty gotówkowe oraz hipoteczne. Czy w 2020 roku korzystna koniunktura na rynku kredytów zostanie utrzymana. Sprawdź obecną sytuację rynkową.

kredyty w 2020 roku

Na jakiej podstawie banki wyliczają oprocentowanie kredytu?

W przypadku kredytów udzielanych przez banki w polskiej walucie, ich oprocentowanie będzie wypadkową marży oraz stawki referencyjnej WIBOR. Ten pierwszy element to bezpośrednio zarobek banku i będzie ustalany indywidualnie przez każdą instytucją, natomiast stopa WIBOR jest uzależniona od wysokości stóp procentowych, które ustala NBP.

W momencie gdy stopy maleją, zmniejsza się również koszt kredytu, natomiast gdy rosną, łączny koszt wsparcia finansowego również wzrasta. Biorąc pod uwagę fakt, że niemal 100% kredytów udzielanych w Polsce posiada zmienną, a nie stałą stopę procentową, to na przestrzeni kolejnych lat, gdy zobowiązanie będzie spłacane trzeba mieć na uwadze, że wartość jego oprocentowania może się wahać.

NBP w tym momencie utrzymuje stopy procentowe od 5 lat na rekordowo niskim poziomie – stopa depozytowa wynosi 1,5%. Pomimo rozpędzającej się obecnie inflacji, prezes banku centralnego zapowiada chęć utrzymania obecnego poziomu i nie przewiduje podwyżek w najbliższych kwartałach. Oznacza to, że konsumenci nadal nie będą mogli zarobić zbyt wiele na lokatach w banku, z drugiej jednak strony nadal zaciągną tanie kredyty gotówkowe i nie tylko.

Od 2020 roku banki muszą umożliwić dostęp do stałego oprocentowania

Rekomendacja S wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) może zmienić dotychczasowe zasady gry na polskim rynku kredytów. Zdecydowana większość banków nie oferowała bowiem swoim klientom możliwości wyboru stałego oprocentowania lub oficjalnie o tym nie informowała. Wprowadzona rekomendacja informuje natomiast o tym, że instytucje finansowe mają obowiązek umożliwić konsumentom wybór takiej formy oraz jej zmianę nawet w trakcie trwania umowy (ze zmiennej na stałą lub okresowo stałą).

Zgodnie z prognozami KNF, banki komercyjne w Polsce powinny wprowadzić nowe standardy do końca 2020 roku. W tym momencie kredyty ze stałą stopą oferują jedynie Santander, PKO oraz ING, wkrótce ma to jednak ulec zmianie.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10842 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25298 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14456 zadowolonych Klientów