KREDYTY, POŻYCZKI

KREDYT DLA FIRM Z MAŁYM STAŻEM

20 KWIETNIA 2016

Pieniądze na rozwój firmy potrzebne są szczególnie w pierwszych miesiącach działalności. Można je uzyskać na różne sposoby, jednak najczęściej trzeba po prostu wziąć pożyczkę w tym celu. Czy kredyt dla firm z małym stażem jest możliwy? Sprawdźmy stanowisko banków w tej sprawie.

laptop przedsiębiorca

Według danych GUS, prawie co trzecia nowa firma kończy swoją działalność zanim minie rok. Młode firmy robią więc wszystko co w ich mocy, aby utrzymać się na bezlitosnym rynku wśród dużych przedsiębiorstw. W tym celu najczęściej potrzebują takiej sumy pieniędzy, która pozwoli im dobrze zainwestować w biznes i się rozwijać. Raczej ciężko młodym przedsiębiorcom o tak duże oszczędności więc najczęściej w grę wchodzi pożyczka. Jeśli można dostać ją od osoby zaufanej, na niskim procencie lub jeśli znajdą się fundusze i dofinansowania, to świetnie. Zazwyczaj jednak przedsiębiorca musi radzić sobie sam i udaje się wtedy do banku po kredyt firmowy.

Banki niechętnie podchodzą do finansowania start-upów

Ze względu na wspominanie wyżej statystyki, istnieje wysokie ryzyko, że firma szybko upadnie i nie będzie wypłacalna. Pomimo tego jednak instytucje finansowe zdają sobie sprawę z tego, że często pozostają “ostatnią deską ratunku” dla młodych firm, więc decydują się im pomóc zachowując dużą dozę ostrożności. Kwoty kredytu dla firm z małym stażem są zdecydowanie niższe od tych, które mogłyby otrzymać długoletnie już firmy, utrzymujące się na rynku. Według badań (aktualizowane w 2014 r.) przeprowadzonych przez Tax Care wśród różnych banków wyłania się 10 banków, które oferują kredyty dla młodych firm, z czego 7 kieruje swoje produkty do firm bez stażu.  Kwoty takiego kredytu wahają się pomiędzy 1000 zł a 350 000 zł więc różnice są spore jednak najczęściej banki proponują kwoty z rzędu 10-50 tyś zł. Są to pieniądze, które już mogą pomóc firmie się rozwinąć a nadal nie są zbyt dużym ryzykiem dla banku.
telekom

Co z bankami, które oferują wysoki kredyt dla raczkującej i niepewnej firmy? Czy ryzykują?

Oczywiście, lecz robią wszystko, aby te ryzyko jak najbardziej zminimalizować. Nie warto się łudzić, że tak od ręki udzielą nam kredytu na 350 tyś zł. Zazwyczaj tak wysoki kredyt musi być dobrze zabezpieczony, np. przez zastawienie nieruchomości. Oprocentowanie również jest tu wysokie i maleje wraz z wydłużeniem okresu kredytowania. Banki niejednokrotnie wymagają od przedsiębiorcy wkładu własnego i dobrej historii kredytowej a w niepewnych przypadkach najlepiej jest zdecydować się na współkredytowanie lub poręczenie. Oferty kredytów dla firm z małym stażem często mają charakter indywidualny więc nie można ich ze sobą porównywać.

Im dłużej firma funkcjonuje na rynku, tym na wyższą kwotę kredytu może liczyć

Zwiększa się również liczba ofert i banków, które takiej pożyczki zechcą udzielić. Jest to związane ze zmniejszonym ryzykiem, ponieważ skoro firma funkcjonuje na rynku już jakiś czas, to ma szanse na rozwój i prawdopodobnie będzie w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. To właśnie tej pewności brakuje całkiem nowym firmom, które w każdym momencie mogą zbankrutować. Zaciąganie wysokich kredytów w tym przypadku to nie tylko lekkomyślność banków, które się na to zgodziły, ale również przedsiębiorcy, który przez problemy ze spłatą może wpaść w poważne finansowe tarapaty. Aby nie ryzykować tak bardzo, warto spojrzeć na biznes realnie i nie zakładać z góry jego pomyślności (lub totalnej klapy). Trzeba liczyć się z możliwym ryzykiem i mieć go na względzie podejmując zobowiązania kredytowe, jednocześnie działając jak najlepiej na rzecz rozwoju firmy i inwestycji w swoje pomysły.Jeśli szukasz banku, który zaoferuje Twojej firmie wsparcie finansowe w postaci kredytu dla młodej firmy, zajrzyj do naszej porównywarki. Znajdź najlepszą ofertę dla siebie.

Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
8682 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
20258 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
11576 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.