KREDYTY, POŻYCZKI

POŻYCZKA A KREDYT - CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

31 LIPCA 2015

Pojęcia kredyt i pożyczka często używane są zamiennie, jednak w rzeczywistości wiele je różni. Te produkty finansowe rożnią się pod względem prawnym, udzielane są też na nieco innych zasadach. Oba są też skierowane do zupełnie innych klientów. Czym więc różni się kredyt od pożyczki? 

jak mądrze wziąć chwilówkę - analiza ofert

Kredyt a pożyczka - różnice na poziomie prawnym

Przede wszystkim już na poziomie przepisów prawnych, zasady udzielania kredytów określa prawo bankowe, natomiast kwestie pożyczek reguluje kodeks cywilny.

Przepisy prawa bankowego mówią, że kredyt to "czynność bankowa" i tylko banki mają prawo do jego udzielania. Niesie to ze sobą szereg prawnych i ekonomicznych konsekwencji. 

Kredyt a pożyczka - formalności

Wzięcie kredytu gotówkowego wiąże się zawsze z umową pisemną między kredytodawcą, a kredytobiorcą. Umowa musi jasno określać cel kredytu, wysokość prowizji, oprocentowania (oraz zasady jego zmiany), a także sposób i okres spłaty powziętego zobowiązania.

Z kolei pożyczka może być udzielana przez instytucje pozabankowe lub osoby prywatne. Jej udzielenie jest oparte o dużo prostsze zasady i do kwoty 500 zł nie wymaga formy pisemnej. Pożyczka różni się również od kredytu na poziomie wymaganych formalności. 

Kredyt a pożyczka - różne rodzaje opłat

Kolejna, bardzo istotna różnica to pobieranie opłat. Banki pobierają prowizje od udzielenia kredytu i naliczają odsetki, z kolei firmy użyczające pożyczek, coraz częściej dla swoich nowych klientów oferują pożyczki całkowicie za darmo. Oczywiście każdorazowo, jeżeli spotkamy się z taką ofertą, musimy dokładnie ją przeanalizować i zapoznać się z regulaminami, aby mieć pewność, że oferta nie mija się z prawdą. Nie znaczy to oczywiście, że firmy pożyczkowe nigdy nie pobierają opłat za udzielenie pożyczki - najczęściej w przypadku kolejnych pożyczek opłaty będą wyższe niż w przypadku kredytów bankowych.

Ważną różnicą między kredytem gotówkowym a pożyczką jest również fakt, iż kredyt zawsze spłacamy w conajmniej kilku ratach, których wysokość (oraz ewentualne zmiany w tej wysokości) określone są w pisemnej umowie, jaką zawieramy z bankiem. Pożyczkę najczęściej spłacamy w jednorazowej racie - termin spłaty (najczęściej 30 dni) jest nam z góry znany, a opóźnienia w spłacie mogą generować dodatkowe opłaty. Ostatnio coraz częściej firmy pożyczkowe decydują się na udzielanie tzw. pożyczek ratalnych lub pożyczek ze spłatą w ratach. Pod względem spłaty działają one na podobnych zasadach, co kredyty bankowe.

Cel kredytu a cel pożyczki

Kolejna różnica dotyczy celu, w jakim zaciągamy kredyt gotówkowy i pożyczkę. Cel kredytu powinien być ściśle określony - zostało to wyszczególnione w art.69 prawa bankowego. Zdarza się jednak, że banki udzielają kredytów na dowolny cel, które pod tym względem przypominają pożyczki.

Z kolei pożyczka, w przeciwieństwie do kredytu, może być przeznaczona na dowolny, nieokreślony cel.

Pożyczka w banku?

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w praktyce nie wszystkie produkty bankowe kwalifikują się jako kredyty. Część z nich, jak kredyt odnawialny, kredyt na dowolny cel czy nawet karta kredytowa mają charakter pożyczek. Banki proponują również darmowe kredyty na dowolny cel, w niskich kwotach, np. do 2000 zł. Czasami możemy nawet spotkać się z ofertą kredytu bez zaświadczeń.

Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno banki, jak i instytucje pożyczkowe powinny przestrzegać ustawy o kredycie konsumenckim.

Czym różni się kredyt od pożyczki - podsumowanie

Ikonografika. Różnice między pożyczką a kredytem

Który produkt wybierasz?

Wybór pomiędzy kredytem a pożyczką jest uzależniony od wielu czynników. Pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim kwotę, jakiej potrzebujemy, a także to, jak szybko będą nam potrzebne pieniądze.

W przypadku kredytu gotówkowego formalności trwają dużo dłużej, jednak możemy liczyć na więcej pieniędzy. Jeśli chodzi o wysokość oprocentowania i prowizji, wszystko zależy od oferty. Dlatego też nie warto podejmować pochopnej decyzji. Zanim zdecydujemy się na kredyt, przejrzyjmy dostępne na rynku oferty, np. za pomocą porównywarki kredytowej.

Pożyczki udzielane są na dowolny cel, a formalności z nimi związane ograniczone są do minimum. Jeśli jednak zależy nam na darmowej pożyczce, musimy poszukać bezpiecznej i sprawdzonej oferty. Tego typu oferty znajdziesz w naszym Rankingu darmowych pożyczek. W doborze oferty pomocna okaże się również porównywarka pożyczek, która prezentuje najważniejsze szczegóły ofert. Zawarte w niej informacje, m.in. kwota dostępnej darmowej pożyczki czy maksymalna kwota możliwa do pożyczenia, pozwalają zaoszczędzić czas i wybrać taką ofertę, która będzie dla nas najkorzystniejsza.


Kredyt i pożyczka to pojęcia, których często używamy zamiennie, nie zdając sobie sprawy, jak się różnią. Kiedy jednak decydujemy się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego, dobrze jest mieć świadomość owych różnic. Dzięki temu postawimy na taki produkt, który będzie najlepiej odpowiadał naszym oczekiwaniom i potrzebom.


Zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10908 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25452 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14544 zadowolonych Klientów