KREDYTY, POŻYCZKI

POŻYCZKA U OSÓB PRYWATNYCH

14 KWIETNIA 2016

Pożyczanie stało się ostatnimi czasy bardzo popularnym sposobem na dodatkowe, szybkie pieniądze. Dlatego właśnie mamy aktualnie tak wiele możliwości zaciągnięcia pożyczki. Może być to kredyt bankowy, pożyczka w firmie pozabankowej lub pożyczka u osób prywatnych. Ta ostatnia budzi najwięcej kontrowersji. Sprawdźmy, dlaczego.

ręce

Gdy brakuje nam pieniędzy i rozważamy pożyczkę, w pierwszej kolejności zwykle zastanawiamy się, czy ktoś z naszych bliskich nie mógłby nam pomóc. Wsparcie przez bliskiego ma wiele plusów. Przede wszystkim wszystko odbywa się poufnie, “między nami”, pożyczkę dostaje się od razu do ręki, kwota i termin są ustalane i negocjowane a co najważniejsze, procent odsetek jest dużo niższy niż w placówkach finansowych lub nie ma go wcale. Nie zawsze jednak mamy taką osobę, z której pomocy moglibyśmy skorzystać. Wtedy pozostaje udanie się do firm finansowych lub poszukać pożyczki u innych osób prywatnych.

Portale pożyczkowe

W sieci powstało wiele portali, na których ludzie zamieszczają swoje ogłoszenia dotyczące pożyczek. Często oferują możliwość pożyczenia komuś pieniędzy za atrakcyjne oprocentowanie.

Czy taka forma pożyczki jest jednak bezpieczna? Oczywiście, ale musi być spisana umową. W umowie powinny być zawarte wszelkie dane obu stron, pożyczającego i pożyczkodawcy, kwota pożyczki i termin spłaty. Ryzyko jest spore, dużo wyższe niż w przypadku kredytów bankowych, jednak ceną za to jest tańsza oferta dla pożyczkobiorcy i możliwość prostego zarobku dla prywatnego pożyczkodawcy. Zarabianie na odsetkach to jak mnożenie własnego kapitału i może stać się ciekawą alternatywą dla lokat i kont oszczędnościowych.

Gdy pojawią się problemy ze spłatą takiej pożyczki trzeba się niestety liczyć z tym, że pożyczkodawca może szybko zareagować i wnieść sprawę o wyłudzenie do sądu. Możemy mieć wtedy pewność, że do naszych drzwi zapuka windykator i upomni się o należności wierzyciela.

Odzyskiwanie należności

Ryzyko dotyczy również sposobu odzyskiwania swoich pieniędzy przez pożyczkodawców. Oczywiście w przypadku niepłacenia zwykle grozi wizyta windykatora lub komornika.

Nie wiadomo jednak jaką osobą jest prywatny pożyczkodawca i czy na pewno będzie chciał działać zgodnie z prawem. Trzeba liczyć się z tym, ze możemy trafić na osobę niebezpieczną, która zechce sama, na własną rękę, odzyskać swój dług, sposobami niezgodnymi z prawem, może nawet przestępczymi. Oczywiście spłacenie pożyczki jest obowiązkiem pożyczkobiorcy jednakże w razie jakichkolwiek problemów z wierzycielami, szczególnie gdy pojawiają się groźby i działania przestępcze, sprawę należy niezwłocznie zgłosić odpowiednim służbom.

Nie wolno godzić się na stalking, śledzenie, nachodzenie w domu, pracy lub na ulicy, nie należy też unikać kontaktu nie odbierając telefonów i zaszywając się w domu lub uciekając z miasta. Takie zachowania są skrajnie nieodpowiedzialne i mogą doprowadzić do nieprzyjemności oraz niemiłych wizyt wierzyciela. Zawsze w takim wypadku należy przyznać się do wszystkiego, próbować negocjować warunki umowy np. przesuwając termin spłaty i za wszelką cenę, jak najszybciej spłacić długi.

farby

Pamiętaj, aby zawsze podpisywać umowę. Będzie ona podstawą do ewentualnych roszczeń lub  przedstawienia w sądzie, w razie jakichkolwiek problemów. Nie warto godzić się na pożyczkę nieudokumentowaną, zwłaszcza gdy dotyczy ona większej sumy pieniędzy. To ważne, aby uniknąć kłopotów.

Pożyczanie od osób prywatnych nie musi być niebezpieczne, jeśli zachowamy odpowiednie środki bezpieczeństwa i będziemy postępować zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Przede wszystkim pożyczając od kogoś jesteśmy zobowiązani do oddania całej kwoty, czasem wraz z odsetkami. Nie można uchylać się od tego obowiązku. Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie spłacić długu to po prostu nie pożyczaj. Pomoże to uniknąć wielu problemów i nieprzyjemności.

Przeczytaj również nasz artykuły "Jak pożyczka zmienia życie?" oraz "Jak mądrze wziąć chwilówkę?". Zapraszamy!Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10908 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25452 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14544 zadowolonych Klientów