KREDYTY, POŻYCZKI

POŻYCZKI PRYWATNE OD RODZINY - JAK UNIKNĄĆ PODATKU?

19 LIPCA 2019

Czasami znajdujemy się w sytuacji, w której potrzebna nam jest pożyczka bez weryfikacji zarobków czy historii kredytowych. Rozwiązaniem w tej sytuacji mogą myć pożyczki prywatne od rodziny. Przypominamy, jak uniknąć podatku od tego typu wsparcia finansowego. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

pozyczki prywatne od rodziny

Pożyczki prywatne – kiedy należy je zgłaszać?

Według kodeksu cywilnego pożyczki bez weryfikacji mogą być udzielane przez banki, firmy finansowe i niefinansowe, a także osoby fizyczne, dlatego wsparcie ze strony rodziny również możemy rozpatrywać w tych kategoriach.

Biorąc pod uwagę pożyczki prywatne od najbliższych warto poznać zasady i kwoty, które podlegają zwolnieniom podatkowym. Pamiętaj, że w 2019 roku niektóre reguł uległy zmianie. Kodeksy cywilny określa, że z podatku od czynności cywilnoprawnych możemy być zwolnieni, w przypadku, gdy obie strony zwieranej umowy należą do tej samej grupy podatkowej.

Opodatkowaniu nie ulegają zatem pożyczki prywatne udzielane przez:

  • - małżonków,
  • - rodziców lub oczyma czy macochę,
  • - dzieci lub pasierbów,
  • - rodzeństwo,
  • - teściów,
  • - zięcia lub synową.

Należy także pamiętać o limitach dotyczących kwoty pożyczki bez weryfikacji od rodziny. Suma wsparcia nie może przekraczać 9637 złotych. Ta kwota dotyczy wszystkich zobowiązań wobec jednej osoby na przestrzeni pięciu lat. Pożyczki przekraczające ten limit realizowane przed 1 stycznia 2019 roku podlegają opodatkowaniu 2%, umowy zwarte po tym terminie obowiązuje nowa, niższa stawka – 0,5%.

Biorąc pożyczkę od rodziny nie możesz zapomnieć o złożeniu deklaracji PCC-3 do czternastu dni od podpisania dokumentów.

Pożyczki bez weryfikacji od znajomych i nie tylko

pozyczki od rodziny

Wspomniany wcześniej obniżony do 0,5% podatek od czynności cywilnoprawnych obejmuje także umowy o pożyczkę zawartą między znajomymi, czyli osobami niespokrewnionymi. Tutaj jednak limity dotyczące kwot są inne. W okresie trzech lat nie możemy pożyczyć od jednej osoby więcej niż 5 000 zł.

Pożyczka prywatna - zalety

Pożyczka prywatna ma wiele korzyści nie tylko możliwość dodatkowej opłaty. Rodzina czy znajomy nie sprawdzają Twojej historii kredytowej ani zarobków. To nie koniec pozytywny cech tego rozwiązanie, często pożyczkodawca, którym jest osoba bliska, nie wymaga rekompensaty, a termin spłaty określony w umowie dostosowuje do potrzeb pożyczkobiorcy.

Jeśli chcesz poznać aktualny ranking pożyczek online, zapraszamy do zapoznania się z naszym aktualnym zestawieniem, które obejmuje wiele ofert.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
9309 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
21721 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
12412 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.