Kredyt hipoteczny to bardzo popularny wśród kredytobiorców produkt bankowy. Posiada wiele atrakcyjnych cech, dzięki którym nieraz okazuje się o wiele lepszym sposobem na uzyskanie wsparcia finansowego, niż inne rodzaje kredytu. Kredytobiorcy, zainteresowani tą formą kredytowania, zwracają się zatem do banków z wnioskiem o przyznanie kredytu hipotecznego, jednak czy każdy otrzyma pozytywną odpowiedź?
Okazuje się, że proces wnioskowania o kredyt hipoteczny trwa dosyć długo i nie zawsze kończy się wypłaceniem przez bank pieniędzy. Nieraz jest tak, że kredytobiorca czeka na odpowiedź, która okazuje się negatywna. Dlaczego nie każdy może uzyskać ten kredyt?
Posiadanie nieruchomości
Jest to podstawowy warunek do spełnienia, bez którego uzyskanie kredytu hipotecznego jest po prostu niemożliwe. Opiera się bowiem na tym, że kredytobiorca, będący właścicielem danej nieruchomości, nakłada na nią hipotekę w zamian za uzyskanie pieniędzy. W razie gdyby przestał spłacać kredyt, bank ma możliwość odebrania mu tej nieruchomości w ramach rekompensaty i odzyskania swoich pieniędzy. Jeżeli klient nie posiada żadnej nieruchomości, nie może skorzystać z kredytu hipotecznego. Pozostają mu wtedy inne rodzaje kredytów, np. gotówkowy - sprawdź oferty w naszej porównywarce kredytów gotowkowych.
Zdolność kredytowa
Zdolność kredytowa to podstawa uzyskania jakiegokolwiek kredytu w instytucji bankowej. To jasne, że bank musi mieć chociaż cień pewności, że podpisując z klientem umowę może liczyć na spełnienie przez niego wszystkich kryteriów i dotrzymania zobowiązań.
Zanim więc taka umowa zostanie podpisana przez obie strony, bank musi sprawdzić klienta pod kątem jego dotychczasowej historii kredytowej, sięgając do informacji z Biura Informacji Kredytowej. Jeśli klient zalega bądź zalegał z płatnościami za wcześniejsze zobowiązania, nie będzie on wiarygodny i nie uzyska raczej pozytywnej odpowiedzi na kolejny wniosek o kredyt. Jeśli natomiast jego historia w BIK jest pozytywna, czyli wszystkie wcześniejsze zobowiązania spłacał terminowo, jego szansa na uzyskanie kredytu wzrasta. W kolejnym tekście szerzej poruszylismy relację kredytu hipotecznego i BIK. Następnym krokiem banku jest sprawdzenie zarobków przyszłego kredytobiorcy, a także rodzaju umowy i wyliczenie, na ile będzie on w stanie poradzić sobie finansowo ze spłacaniem rat. Jeśli wyjdzie na plus, kredyt zostanie mu przyznany.
Wiek kredytobiorcy
Pamiętajmy, że wiek również gra dużą rolę w kwestii przyznawania kredytu. Na pewno na kredyt nie mogą liczyć osoby niepełnoletnie. Osoby po 18 roku życia, jednak młode, o niepewnej sytuacji zawodowej, również mogą mieć problemy z jego uzyskaniem.
Kredyt hipoteczny to duża kwota na długie lata. Osoba o niepewnej sytuacji jest zbyt ryzykowna, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy utrzyma się na dotychczasowym, nowym stanowisku pracy. Często są to umowy na okres próbny, zlecenia lub staże, których banki nie preferują, wręcz nie biorą nawet pod uwagę. Nie tylko osoby młode mają problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego. Kredytobiorcą nie może być również osoba w bardzo podeszłym wieku.
Jak już wspominaliśmy, umowa o kredyt hipoteczny podpisywana jest na lata, natomiast osoba starsza i schorowana nie ma pewności, że dożyje do końca trwania umowy. W dodatku żyjąc z niewielkiej emerytury i potrzebując pieniędzy na leki może po prostu nie podołać spłacaniu comiesięcznych rat. Podpisywanie zatem umowy na kredyt hipoteczny jest w tym wypadku zbyt ryzykowne dla obu stron. Więcej informacji na temat związku kredytu hipotecznego i wieku kredytobiorcy znajdziesz w naszym atrykule poświęconym temu tematowi.
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu stwierdzasz, że masz duże szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego, warto abyś dobrze rozejrzał się za odpowiednim bankiem i atrakcyjną dla Ciebie ofertą. Na szczęście są narzędzia pomagające wybrać najlepszy kredyt hipoteczny. Porównywarka dostępna na naszej stronie ułatwi Ci to zadanie.
Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!